LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

 7-vjeçarja zbulon diamantin 2.95 karat teksa festonte në park ditëlindjen e saj

10 Shtator 2023, 09:28, Kuriozitete CNA

 7-vjeçarja zbulon diamantin 2.95 karat teksa festonte në park

Një 7-vjeçare ka marrë dhuratën më të çmuar për ditëlindjen e saj, pasi teksa festonte në një park zbuloi diamantin 2,95 karatësh ngjyrë kafe të artë në Arkansas.

Ajo e gjeti diamantin teksa festonte ditëlindjen e saj të shtatë në parkun shtetëror Crater of Diamonds në Murfreesboro, Arkansas, sipas një njoftimi për lajmet nga parku.

Zbulimi i 1 shtatorit "është i dyti më i madh i regjistruar nga një vizitor i parkut këtë vit, i kryesuar vetëm nga një diamant kafe 3,29 karatësh i zbuluar në mars", thuhet në njoftim.

“Brown po vizitonte parkun me babin dhe gjyshen teksa po festonte ditëlindjen e saj”, thuhet në njoftim. "Brown mori një perlë rreth madhësisë së një bizele jeshile nga një shteg përgjatë anës verilindore të zonës së kërkimit." Zyrtarët e parkut më vonë konfirmuan se Brown me të vërtetë kishte zbuluar një diamant, thuhet në njoftim.

“Diamanti i Aspenit ka një ngjyrë kafe të artë dhe një shkëlqim të mahnitshëm. Është një kristal i plotë, pa faqe të thyera dhe një çarje të vogël në njërën anë "thuhet në njoftimin e Waymon Cox, ndihmësmbikëqyrës i parkut. “Është sigurisht një nga diamantet më të bukura që kam parë vitet e fundit.”

Një ose dy vizitorë zbulojnë diamante në park çdo ditë, sipas njoftimit. Mbi 75,000 diamante janë gjetur në vend që kur një fermer identifikoi për herë të parë diamante në tokë.

Fusha prej 37 hektarësh ku vizitorët mund të kërkojnë thesare është sipërfaqja e gërryer e një krateri vullkanik, sipas parkut.

Përveç diamanteve, xhevahire të tjera të çmuara si ametistë gjenden si rezultat i gjeologjisë unike të qytetit./ CNA

Lajmet e fundit nga