LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ky yll mund të bëhet një nga magnetët më të fuqishëm në univers

18 Gusht 2023, 14:36, Kuriozitete CNA

Ky yll mund të bëhet një nga magnetët më të

Astronomët kanë zbuluar një yll që duket se po bëhet një nga magnetët më të fortë në univers.

HD 45166 është 3000 vite dritë larg dhe u vu re me teleskopë të shumtë të vendosur në të gjithë Tokën.

I pasur me helium, ky gjigant ndëryjor është disa herë më i madh se dielli ynë.

Autori kryesor, Tomer Shenar i Universitetit të Amsterdamit, tha se zbulimi ishte i pari i këtij lloji.

Bashkautori Pablo Marchant tha se e gjithë sipërfaqja e saj "është po aq magnetike sa magnetët më të fortë të krijuar nga njeriu".

E megjithatë magnetët janë ende të paktën një miliard herë më të fortë./ CNA

Lajmet e fundit nga