LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit amerikanë: Lodrat e seksit çlirojnë kimikate që shkatërrojnë hormonet

9 Gusht 2023, 18:58, Kuriozitete CNA

Studiuesit amerikanë: Lodrat e seksit çlirojnë kimikate që

Shkencëtarët amerikanë kanë paralajmëruar se shumica e lodrave të seksit në treg nuk vlerësohen siç duhet për rreziqet shëndetësore.

Një ekip nga Universiteti Duke ka zbuluar se përbërësit në lodrat e seksit mund të jenë toksikë.

Materiali prej plastike, silikoni, gome ose lateksi ndërvepron me membranat më të ndjeshme të trupit të njeriut gjatë përdorimit.

Studiuesit theksojnë se këto inde mund të thithin me shpejtësi këto kimikate.

Hulumtimi i ri, i botuar në revistën shkencore nga Microplastics and Nanoplastics, zbuloi gjithashtu se lodrat e seksit që përdoren në vend përmbajnë ftalate.

Dihet se ky kimikat, i cili është i dëmshëm për shëndetin, përdoret në lodra, materiale për paketimin e ushqimeve, materiale shkrimi dhe produkte të ndryshme industriale.

Nivelet e larta të ekspozimit ndaj këtij kimikati thuhet se dëmtojnë mëlçinë, veshkat, mushkëritë dhe madje edhe sistemin riprodhues.

Ftalatet janë gjithashtu një nga kimikatet më të njohura që shkatërrojnë hormonet. Thuhet se këto materiale mund të shkaktojnë fertilitetin, veçanërisht tek gratë.

Një studim i fundit i Universitetit Duke zbuloi se përqendrimi i ftalateve në lodrat e seksit tejkalon kufijtë ligjorë në SHBA dhe BE./ CNA

Lajmet e fundit nga