LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ishulli i qetësisë”/ Aty ku makinat janë të ndaluara

28 Gusht 2023, 07:43, Kuriozitete CNA

“Ishulli i qetësisë”/ Aty ku makinat janë të

Ishulli Hidra në shikim të parë nuk ndryshon nga fqinjët e saj. Ashtu si ishujt e tjerë në detin Egje, ishulli ka rrugë të bardha dhe pamje befasuese të ujërave blu përreth tij.

Ajo që e veçon ishullin është pikërisht është transporti. Vendasit kanë zgjedhur të shmangin zhurmat e borive, duke përqafuar tingullin e thundrave të kuajve.

Këtu, makinat mungojnë dhe janë janë mbajtur qëllimisht larg. Ndalimi i mjeteve të motorizuara (përveç kamionëve të zjarrit, mbeturinave dhe ambulancave) parashikohet në legjislacionin vendas.

Popullsia e ishullit grek prej rreth 2500 banorësh qarkullon duke përdorur mushka, gomarë dhe kuaj të vegjël.

Duke zbritur nga trageti dhe në Portin e Hidrës, në zemër të ishullit, vizitorët takohen me kuaj të vegjël që ecin nëpër rrugët me kalldrëm.

“Ishulli i qetësisë”/ Aty ku makinat janë të

Ndërsa endesh nëpër shtigjet e çuditshme të Hidrës, është e zakonshme të dëshmosh vendasit që kryejnë punët e tyre të përditshme, të shoqëruar nga “shokët e tyre” me katër këmbë.

Vendimi për të përqafuar transportin tradicional të tërhequr me kuaj, i njohur si "cáiques", i bën jehonë trashëgimisë së pasur të ishullit dhe angazhimit për jetesë të qëndrueshme.

Gjatë shekujve XVIII dhe XIX, Hidra lulëzoi si një qendër detare plot lëvizje. Por me ardhjen e shekullit XX, duke sjellë transportin me motor në pjesën tjetër të Greqisë, rrugët e ngushta dhe të pjerrëta të ishullit, së bashku me terrenin shkëmbor, i bënë makinat jopraktike për t'u qarkulluar.

Dhe kështu banorët u kapën pas transportit të kuajve, i cili mund të përshkonte peizazhin e thyer në mënyrë më efikase.

Me kalimin e kohës, kjo mbështetje u rrënjos në kulturën dhe mënyrën e jetesës në ishullin Hidra.

Gomarët dhe mushkat u bënë pjesë integrale e identitetit të ishullit dhe u përdorën për të transportuar mallra, materiale ndërtimi dhe madje edhe njerëz rreth ishullit – një traditë që vazhdon edhe sot e kësaj dite.

“Ishulli i qetësisë”/ Aty ku makinat janë të

Një parajsë artistike

Mungesa e makinave ka kontribuar në qetësinë e ishullit, duke tërhequr krijues nga të gjitha anët, duke përfshirë aktoren e njohur italiane Sophia Loren, e cila ra në dashuri me Hydrën gjatë xhirimit të një filmi në 1957.

“Hydra ofron ngjyra të mrekullueshme, dritë të bukur dhe një atmosferë unike që ka frymëzuar shumë njerëz”, thotë stilistja e bizhuterive dhe vendase nga Hydra, Elena Votsi.

E njohur për punën e saj që ndërthur mjeshtërinë tradicionale me estetikën moderne, Votsi merr frymëzim nga trashëgimia e saj greke, si dhe natyra e gjeometria.

“Ishulli i qetësisë”/ Aty ku makinat janë të

Edhe pse e lindur në Athinë, Votsi thotë se i kalonte verërat dhe pushimet në Hidra, duke vizituar të atin. Ajo thotë se mungesa e makinave e bën atë një vend magjik për të punuar dhe ka frymëzuar dizajnet e saj që në fillimet e karrierës së saj.

Lajmet e fundit nga