LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjidhet misteri i kafkave të modifikuara të njerëzve në Japoninë e lashtë

19 Gusht 2023, 17:10, Kuriozitete CNA
Zgjidhet misteri i kafkave të modifikuara të njerëzve në
Kafka e modifikuar e individit "HT4" nga zona Hirota, në ishullin Tanegashima në Japoni

Kafkat e modifikuara të gjetura në një vend varrimi të lashtë në Japoni u riformësuan qëllimisht si te burrat ashtu edhe te gratë si një shprehje e identitetit kolektiv. Praktika mund të ketë ndihmuar gjithashtu grupin për të krijuar lidhje tregtare, sugjeron një studim i ri.

Në të gjitha kafkat, pjesa normalisht e rrumbullakosur në pjesën e pasme të kokës ishte rrafshuar dhe katrore, ndoshta përmes lidhjes ose shtypjes në një sipërfaqe të sheshtë gjatë foshnjërisë.

Kafkat i përkisnin individëve nga populli Hirota, të cilët jetuan në ishullin jugor japonez të Tanegashima nga shekulli i tretë deri në shekullin e shtatë. Ata u varrosën në një varr të madh që u gërmua fillimisht në vitet 1950 dhe më pas në fillim të viteve 2000, thanë studiuesit të mërkurën në revistën  PLOS One, shkruan CNN.

Ekipi i studimit përcaktoi se njerëzit e Hirotës praktikonin deformim kranial "pavarësisht nga rangu shoqëror apo gjinia./ CNA

Lajmet e fundit nga