LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtesa historike e përdorur dikur nga agjenët po hapet si një hotel luksoz

1 Shtator 2023, 07:37, Kuriozitete CNA

Ndërtesa historike e përdorur dikur nga agjenët po hapet si

Është fshehur nga sytë e publikut për më shumë se njëqind vjet. Por brenda pak javësh, ish-Zyra e Luftës së Vjetër në Londër, Whitehall, më në fund do të hapë dyert e saj pas një transformim miliona dollarësh.

Më parë shtëpia e operacioneve të liderëve ushtarakë si Winston Churchill, është rikthyer si hoteli i parë Raffles në Mbretërinë e Bashkuar, me dhoma luksoze që fillojnë nga 1,100 £ (rreth 1,392 dollarë) për natë. Me 120 dhoma dhe suita, një sallë me 600 persona dhe spa-ja e parë e markës Guerlain në Londër, Raffles London në The OWO, një bashkëpunim me arkitektin e ndjerë francez, Thierry Despont, është një nga hapjet më të shumëpritura të hoteleve të këtij viti.

Ndërtesa mendohet të jetë vendi ku shkrimtarit britanik Ian Fleming i lindi ideja për romanet e spiunazhit të James Bond, ndërsa punonte si oficer i zbulimit detar britanik.

Tifozët e “007” mund të njohin disa zona të pronës, e cila është përdorur si vend xhirimi në filmat më të fundit në ekskluzivitetin si "Spectre", si dhe në ato më të vjetra si "Octopussy" dhe "Licence to Kill".

Por pse i është dashur marka e hoteleve Raffles, e krijuar nga hotelierët armenë, Vëllezërit Sarkies, në 1887 dhe e emëruar sipas Sir Stamford Raffles, i konsideruar si themeluesi i Singaporit modern, aq shumë kohë për të ardhur në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar?

Fillimisht e përfunduar në 1906, ndërtesa historike i është nënshtruar një rinovimi tetëvjeçar që pa qindra punonjës të përgatitur për të restauruar elementët historikë, duke përfshirë dërrasat e lisit dhe dyshemetë me mozaik të shtruar me dorë.

Dhe sipas Jill O'Hare, drejtoreshë e shitjeve dhe marketingut për Raffles London, ka pasur po aq restaurim sa ka pasur ndërtime gjatë procesit të gjerë të transformimit të ndërtesës historike në një hotel luksoz.

Shkallët e mëdha prej mermeri të veshura me qilim të kuq me logon origjinale nga Zyra e Luftës së Vjetër është një ndër tiparet origjinale Eduardiane brenda pronës dhe padyshim një nga karakteristikat e saj më tërheqëse dhe miqësore në "Instagram".

Ndërtesa historike e përdorur dikur nga agjenët po hapet si

Një llambadar i madh i bërë me porosi varet mbi të, ndërsa një orë mahnitëse franceze ari varet në mur.

Kalldrëmet origjinale janë hequr me kujdes, janë restauruar dhe janë kthyer në oborrin e brendshëm, i cili ndan hotelin nga 85 rezidencat që përbëjnë pjesë të ndërtesës.

Ndërkohë, hyrja një herë e Spies, e përdorur më parë nga agjentët, tani është pika kryesore hyrëse për banorët e shtëpive luksoze të markës Raffles, ku çmimet për një banesë me dy dhoma gjumi fillojnë nga rreth 11.48 milionë dollarë.

Ndërkohë që ka një numër të panumërt për historikun e ndërtesës kudo që shikoni, duke përfshirë perdet me butona ushtarakë, hoteli përfshin gjithashtu elementë modernë, të tillë si dhomat me banjo me televizor.

Pesë suitat e trashëgimisë së hotelit përbëhen nga suita me dy dhoma gjumi Churchill, dikur Dhoma e Këshillit të Ushtrisë, dhe suita me një dhomë gjumi Granville, e quajtur sipas agjentes së njohur polake Christine Granville (e njohur edhe si Krystyna Skarbek), me një banjë të madhe të kompletuar me një vaskë dhe një dush të ndërtuar me porosi.

Raffles është i njohur për shërbimin e tij të patëmetë dhe ekipi në Raffles London thotë se po bën të gjitha ndalesat për të siguruar që hoteli, i cili ka një shërbim 24-orësh për suitat e tij, të jetë në përputhje me reputacionin e vjetër të markës.

Vetë ndërtesa përfshin tri bare dhe nëntë restorante, me pesë, duke përfshirë restorante të njohura nga kuzhinieri argjentinas Mauro Colagreco me qendër në hotel.

Ndërtesa historike e përdorur dikur nga agjenët po hapet si

Një restorant në çati dhe bar sake nga shefi japonez Endo Kazutoshi është planifikuar të hapet në pronë më vonë këtë vit.

Ndërkohë, spa Guerlain, e cila shtrihet në katër nga hotelet 14 kate përmban nëntë dhoma trajtimi duke përfshirë një sallon, hapësira trajtimi bukurie, suita çiftesh dhe një pishinë 20 metra, një pishinë vitaliteti dhe dhoma me avull dhe sauna.

Salla mahnitëse e hotelit, e cila mund të rezervohet për festa, dasma dhe ngjarje të korporatave, ka tashmë kërkesa të mëdha.

Ndërtesa historike e përdorur dikur nga agjenët po hapet si

Ndërsa Raffles London është një ndër hotelet e reja që lançohen në Londër këtë vit, duke përfshirë The Peninsula London dhe Mandarin Oriental Mayfair, Leboeuf mendon se vendndodhja dhe historia e ndërtesës e veçojnë atë.

Megjithëse Whitehall, i cili shtrihet nga sheshi Trafalgar deri në Shtëpitë e Parlamentit, është i njohur për ndërtesat qeveritare dhe jo për hotelet luksoze, hapja e hotelit Corinthia me pesë yje në London në Whitehall Place në vitin 2011, ka çuar në një ndryshim në këtë front./ CNA

Lajmet e fundit nga