LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista – Kush janë 10 njerëzit më të pasur në botë për 2023-shin

1 Shtator 2023, 22:45, Kuriozitete CNA

Lista – Kush janë 10 njerëzit më të pasur në

Revista amerikane “Forbes” ka renditur 10 njerëzit më të pasur në bpotë për 2023-shin.

Klasifikimi i njerëzve më të pasur në botë përfshin 9 amerikanë dhe një manjat francez.

Ndonëse disa më parë lista kryesohej nga manjati francez, Bernard Arnault, renditja ka ndryshuar.

Njeriu më i pasur në botë është klasifikuar kreu i “Tesla”-s, Elon Musk, duke kaluar të dytin në listë Bernard Arnaultin.

I treti në listën e më të pasurve është Jeff Bezos, ndërsa në listë është rikthyer edhe Mark Zuckerberg.

Lista e plotë:

1.Elon Musk - 244,2 miliardë dollarë

2. Bernard Arnault - 208,8 miliardë dollarë

3. Jeff Bezos - 155,9 miliardë dollarë

4. Larry Ellison - 144,9 miliardë dollarë

5. Ëarren Buffett - 118,9 miliardë dollarë

6. Bill Gates - 113,0 miliardë dollarë

7. Larry Page - 109,9 miliardë dollarë

8. Sergey Brin - 104,4 miliardë dollarë

9. Mark Zuckerberg - 101,3 miliardë dollarë

10. Steve Ballmer - 99,6 miliardë dollarë./ CNA

Lajmet e fundit nga