LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë peshkaqenin e ngjashëm me njerëzit

2 Shtator 2023, 15:38, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët zbulojnë peshkaqenin e ngjashëm me

Një specie e re peshkaqeni me karakteristika të çuditshme të ngjashme me njerëzit është zbuluar nga shkencëtarët në Australi.

Lloji i ri, i quajtur  heterodontus marshallae  është pjesë e rendit Heterodontiformes, e klasifikuar nga forma e tyre unike e trupit dhe brirët e vegjël mbi sytë e tyre. Ata ngjajnë me fosilet e peshkaqenëve të zhdukur prej kohësh, por nuk janë të lidhur ngushtë.

Gjendet vetëm rreth 410 deri në 75 metra nën sipërfaqen e ujit në bregun veriperëndimor të Australisë, thonë studiuesit në studimin e botuar më 12 korrik në revistën Diversity. 

Ata kanë disa rreshta dhëmbësh dhe një nofull jashtëzakonisht të madhe në lidhje me kafkën e tyre, e cila u mundëson atyre të hanë krijesa si molusqet dhe krustacet.

Shkencëtarët zbulojnë peshkaqenin e ngjashëm me

Përpara studimit të vitit 2022, shkencëtarët kishin ekzaminuar gjashtë ekzemplarë dhe një shtresë veze që më vonë do të identifikohej si specie e re.

Studiuesit përshkruan për herë të fundit një specie peshkaqeni nga rendi Heterodontiformes në vitin 2005 dhe shkencëtarët janë skeptikë se ata do të gjejnë më shumë nga këta grabitqarë nënujorë./ CNA

Lajmet e fundit nga