LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Katër hapa për të mposhtur frikën tuaj dhe për t'u bërë të guximshëm

12 Tetor 2023, 15:08, Kuriozitete CNA

Katër hapa për të mposhtur frikën tuaj dhe për t'u

Frika është një emocion që nxitet nga perceptimi i një rreziku apo kërcënimi. Ky emocion ka aftësinë të shkaktojë ndryshime në sjelljen e njeriut dhe i bën ata më pak të guximshëm.

Psikoterapisti Donald Altman sugjeron të ndiqen 4 hapa nga ata që duan të mposhtin frikën dhe të bëhen më të guximshëm.

4 hapat e Dr. Altman:

1. Filloni me një frymëmarrje relaksuese që do të na lejojnë të jemi më të qartë me veten dhe të lidhemi me atë që po ndodh rreth nesh.

2. Bëjini vetes 3 pyetje: “Cila është më e keqja që mund të ndodhte nëse do të provoja? Cila është më e mira? Nëse do ta provoja, cili do të ishte rezultati më i mundshëm bazuar në pritjet realiste?''

3. Ndërtoni një imazh të vetes duke bërë atë që keni frikë dhe duke arritur qëllimin e shijuar atë rezultatet pozitive.

4. Planifikoni kohën dhe ditën kur do t’i bëni realitet hapat e mësipërm dhe vendosini ato në kalendar./ CNA

Lajmet e fundit nga