LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video - Ngjarje e jashtëzakonshme në Japoni/ Krijohet ishull i ri nga shpërthimi vullkanik nënujor

12 Nëntor 2023, 14:46, Kuriozitete CNA

Video - Ngjarje e jashtëzakonshme në Japoni/ Krijohet ishull i ri nga

Një ngjarje e jashtëzakonshme u regjistrua tri javë më parë pas një shpërthimi vullkanik nënujor në Oqenin Paqësor.

Shpërthimi i vullkanit nënujor krijoi një ishull të ri në brigjet jugore të Iwo Jima, në Japoni.

Konkretisht, ishulli ndodhet afërsisht 1 kilometër larg bregut të Iwo Jima dhe 1200 kilometra në jug të Tokios.

Ishulli u krijua në vetëm 10 ditë nga hiri vullkanik që u ngrit në shtratin e cekët të detit.

Nga matjet në fillim të nëntorit rezultoi se toka ishte afërsisht 100 metra në diametër dhe kishte arritur një lartësi prej 20 metrash mbi nivelin e detit. Këto të dhëna janë konfirmuar nga divizioni vullkanik i Agjencisë Meteorologjike të Japonisë.

Ekspertët paralajmërojnë se toka e sapo krijuar mund të mos ketë jetëgjatësi të madhe. Por disa të tjerë deklarojnë se ishulli i ri mund të mos fundoset nëse shpërthimi vazhdon.

Për më tepër, shihni videon kur krijohet ishulli nga shpërthimi i vullkanit nënujor./ CNA

Lajmet e fundit nga