LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Parashikimet rrëqethëse të "The Simpsons" që u realizuan në 2023

23 Dhjetor 2023, 15:18, Kuriozitete CNA
Parashikimet rrëqethëse të "The Simpsons" që u
Foto ilustruese

Në një vit të mbushur me ngjarje të jashtëzakonshme, "The Simpsons" duket se ka parashikuar edhe një herë realitetin, duke i lënë fansat dhe skeptikët të pyesin për aftësinë e tij të çuditshme për të parashikuar ngjarje të mëdha. 

2023 ringjalli debatin nëse këto ishin thjesht rastësi apo diçka më shumë.

Nga hyrja e Lady Gaga në Super Bowl deri në pandeminë Covid-19 dhe presidencën e Donald Trump, "The Simpsons " ka një histori të gjatë të pasqyrimit të ngjarjeve të jetës reale.

Shkrimtarët e Simpsons, ia besuan frymëzimin e episodit filmit të vitit 1996 Crimson Tide, duke hedhur poshtë pretendimet për parathënie. Mike Reiss, shkrimtar, producent i serialit, argumentoi se lidhja e episodit me ngjarjen e vërtetë ishte thjesht rastësi.

"The Simpsons" në dukje parashikoi maninë e Barbie-t të vitit 2023 të shkaktuar nga filmi i Greta Gerwig.

Episodi i vitit 1994 " Lisa vs Malibu Stacey " paraqet fushatën e Lisa Simpson për një kukull më të fuqizuar Malibu Stacey, duke reflektuar ringjalljen e kukullës ikonike Barbie në kulturën popullore, e udhëhequr nga portretizimi i Margot Robbie në filmin Barbie.

"The Simpsons " u duk gjithashtu se la të kuptohet për rënien politike të Donald Trump . 

Në një episod që tregon suksesin e filmit Barbie, spikeri i lajmeve Kent Brockman përmend shkurt: " Oh, dhe presidenti u arrestua "./ CNA

Lajmet e fundit nga