LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Realizohet për herë të parë/ Shkencëtarët komunikojnë me një balenë femër

19 Dhjetor 2023, 10:26, Kuriozitete CNA

Realizohet për herë të parë/ Shkencëtarët

Për herë të parë, shkencëtarët kanë arritur të krijojnë komunikim me një balenë femër me gunga, duke përdorur "gjuhën" e saj. 

Ekspertët nga Universiteti i Kalifornisë, Davis, dhe Instituti SETI (Search for Extraterrestrial Life Forms) nuk kanë arritur ende të bisedojnë me krijesat madhështore nga oqeani, por ata kanë krijuar disa kontate të vogla. 

Ata u nisën nga brigjet e Alaskës dhe transmetonin të ashtuquajturën "telefonatë kontaktuese" në oqean, për të kontrolluar nëse ndonjëra nga balenat do t'u përgjigjet atyre.

"Telefonatat e kontaktit" janë të ngjashme me përshëndetjet njerëzore, dhe balenat i përdorin ato për të informuar anëtarët e tjerë të specieve të tyre për praninë e tyre dhe vendndodhjen e saktë, shpjegon Brenda McGowan, një profesore në Shkollën e Mjekësisë Veterinare të UC Davis.

Kur u transmetua sinjali, një balenë femër e quajtur Twain notoi deri tek anija dhe e rrethoi atë, dhe për 20 minutat e ardhshme shkencëtarët transmetuan të njëjtën "thirrje" 36 herë në intervale të ndryshme.

Twain iu përgjigj çdo herë, madje edhe në intervale të ngjashme. Me fjalë të tjera, nëse shkencëtarët prisnin dhjetë sekonda përpara se të telefononin përsëri Twain, ajo gjithashtu do të priste dhjetë sekonda para se t'u përgjigjej atyre./CNA

 

Lajmet e fundit nga