LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aeroportet më stresuese të Evropës që duhen shmangur gjatë festave

1 Janar 2024, 12:30, Kuriozitete CNA

Aeroportet më stresuese të Evropës që duhen shmangur

Ndërsa festat e fundvitit afrohen dhe fryma festive po përhapet në të gjithë globin, udhëtarët po përgatiten për udhëtimet e tyre të fundit të vitit, shumë prej tyre me synimin për t'u kthyer në shtëpi për t'u bashkuar me anëtarët e familjes dhe miqtë për pushime.

Pavarësisht se janë një periudhë e gëzueshme, festat kanë mënyrën e tyre për të stresuar njerëzit, veçanërisht ata që planifikojnë të udhëtojnë me avion, të cilët shpesh përballen me situata të paparashikuara, vonesa të fluturimeve për shkak të motit më të ftohtë në fund të vitit, turma në aeroportet dhe shumë çështje të tjera.

Për të përgatitur udhëtarët për atë që i pret, “VisaGuide.World” ka zbuluar një renditje të re më 11 dhjetor, të aeroporteve më stresuese në botë, pesë nga dhjetë të parët e të cilëve ndodhen në Evropë.

Për më tepër, aeroporti më stresues në botë është ai britanik, aeroporti Gatwick në Londër, raporton “SchengenVisaInfo.com”.

Gjetjet rrjedhin nga një sondazh i kryer nga “VisaGuide.World”, duke nxjerrë njohuri nga 1642 udhëtarë të shpeshtë nga 53 kombësi, të cilët u pyetën për faktorët që i stresojnë më shumë gjatë një udhëtimi ajror. Bazuar në faktorin më të përzgjedhur, janë vlerësuar 30 aeroportet më të mëdha në botë. Këta faktorë përfshijnë numrin e pasagjerëve, turmat, vonesat, aeroportet e mëdha të vështira për t'u lundruar, etj.

Sipas renditjes, aeroportet më stresues në botë janë si më poshtë:

1. Aeroporti Gatwick i Londrës, Crawley, West Sussex, Mbretëria e Bashkuar, Evropë

2. Aeroporti i Stambollit, Arnavutköy, Stamboll, Turqi, Evropë

3. Aeroporti i Mynihut Freising, Bavari, Gjermani, Evropë

4. Aeroporti Ndërkombëtar i Denverit, Denver, Kolorado, SHBA

5. Aeroporti Heathrow, Hillingdon, Londër, MB, Evropë

6. Aeroporti Ndërkombëtar i Los Anxhelosit, Los Anxhelos, Kaliforni, SHBA

7. Romë–Aeroporti Ndërkombëtar Fiumicino “Leonardo da Vinci”, Fiumicino, metro Romë, Itali, Evropë

8. Aeroporti Ndërkombëtar Dallas Fort Worth, Dallas–Fort Worth, Teksas, SHBA

9. Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedy, Queens, New York City, Nju Jork, SHBA

10. Aeroporti Ndërkombëtar O'Hare, Çikago, Illinois, SHBA

Duke komentuar rezultatet e renditjes, Dion Pllana, analist i Global Travel Trends, këshillon udhëtarët që të shmangin këto aeroporte, nëse përpiqen të kenë një përvojë udhëtimi pa stres për festat e fundvitit.

Aeroportet aziatike, nga ana tjetër, rezultojnë të jenë më pak stresues nga 30 aeroportet më të mëdhenj në botë, me Aeroportin Changi të Singaporit të renditur në vendin e 12-të, Aeroportin Ndërkombëtar Indira Gandhi në vendin e 17-të, Aeroportin Ndërkombëtar King Abdulaziz në vendin e 18-të dhe Aeroportin Ndërkombëtar Soekarno-Hatta në vendin e 19-të./ CNA

Lajmet e fundit nga