LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cilat janë dy pasaportat më të fuqishme dhe më të sigurta në botë?

1 Janar 2024, 21:00, Kuriozitete CNA

Cilat janë dy pasaportat më të fuqishme dhe më të

Në mbyllje të vitit 2023 janë publikuar raportet për pasaportat më të fuqishme dhe më të sigurta në botë.

Pasaporta spanjolle është cilësuar si pasaporta më e fuqishme nga 199 pasaportat botërore.

Këtë e bëri të ditur raporti i Indeksit të Pasaportave Botërore. Pasaporta spanjolle ka fuqi të pakrahasueshme për udhëtarët dhe eksploruesit e pasionuar.

Qytetarët e këtij vendi kanë akses pa pasaporta në 43 vende dhe në 106 të tjera që lejojnë hyrjen pa viza për shtetasit spanjollë.

Sa i përket pasaportës më të sigurt, është ajo e Austrisë.

Nga 1 dhjetori 2023, Austria ka nxjerrë pasaportën e saj të re, duke e bërë atë një nga pasaportat më moderne dhe më të sigurta në botë.

Mbrojtja e identitetit dhe masat kundër falsifikimit ishin përparësitë kryesore kur u ridizajnua pasaporta, sipas ministrit të Brendshëm të Austrisë, Gerhard Karner.

Gjithashtu, pasaporta austriake është listuar në një ndër pasaportat më të fuqishme në botë. Aktualisht është e renditur si e 17-ta, bazuar në Indeksin e Pasaportave Botërore./ CNA

Lajmet e fundit nga