LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulojnë shkencëtarët/ Fishekzjarret në natën e Vitit të Ri i dërgojnë zogjtë në një 'gjendje paniku'

1 Janar 2024, 22:30, Kuriozitete CNA

Zbulojnë shkencëtarët/ Fishekzjarret në natën e Vitit

Shkencëtarët kanë zbuluar se nata e Vitit të Ri është nata më e keqe e vitit për zogjtë.

Sasia e madhe e fishekzjarrëve të nisura në unison në mesnatë krijon një shqetësim të madh për zogjtë dhe bën që shumë specie të fluturojnë për një kohë jashtëzakonisht të gjatë, duke ndier se mund të kenë nevojë për të shmangur rrezikun e afërt.

Edhe pse zogjtë fluturojnë shumë në përgjithësi, ata përfundojnë duke humbur shumë energji natën e Vitit të Ri duke fluturuar papritur për periudha të gjata kohore.

Këtë e ka zbuluar Bart Hoekstra, autori kryesor i studimit.

"Ata nuk po mbajnë një kalendar dhe nuk thonë, 'Oh po, janë pesë ditë derisa është prapë nata e Vitit të Ri. Në mesnatë, kjo do të ndodhë'", tha Hoekstra. 

Disa zogj mund të jenë në ajër deri në një orë pas shpërthimit të fishekzjarrëve në natën e Vitit të Ri, duke i bërë ata të shpenzojnë sasi të jashtëzakonshme energjie gjatë njërës prej periudhave më të ftohta të vitit, zbuluan studiuesit. 

Në disa raste, zogjtë kaluan 11 ditët e ardhshme duke u rikuperuar nga përdorimi i gjithë asaj energjie, tha Hoesktra. 

Gjetjet nga Universiteti i Amsterdamit janë ndër provat më të fundit shkencore të efekteve negative që kanë aktivitetet njerëzore te kafshët./ CNA

Lajmet e fundit nga