LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Statuja, e fshehur dhe punuar trashë”/ Sadik Bejko: Figura e Ismail Qemalit s’meriton të keqtrajtohet

24 Janar 2023, 16:23, Kulturë CNA

“Statuja, e fshehur dhe punuar trashë”/ Sadik Bejko: Figura e

Poeti Sadik Bejko ka reaguar ashpër për përmendoren e Ismail Qemalit, në Tiranë.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Bejko thotë se statutja për Ismail Qemalin është e punuar trashë dhe është e vendosur si e fshehur në një gropëz buzë lulishtes, pranë Presidencës.

Ai thekson se do ishte më mirë të mos ishte një statujë e tillë në një vend të tillë, pasi nënvizon se figura e themeluesit të shtetit shqiptar nuk meriton të keqtrajtohet.

“Për një përmendore të Ismail Qemal Vlorës

Bulevardi i Qendrës së Tiranës në fragmentin nga Ura e Lanës te Presidenca fillon me statujat e tre Vëllezërve Frashëri e përfundon me statujën e Qemal Stafës.

Midis këtyre në një gropëz buzë lulishtes, si i fshehur, është një statujë e punuar trashë e Ismail Qemal Vlorës.

Më mirë mos të jetë një statujë e tillë dhe në një vend të tillë, sesa të jetë.

Themeluesi i shtetit shqiptar nuk e meriton një keqtrajtim të tillë. Së paku , sa të mendohet diçka më e mirë në lartësinë dhe në dinjitetin e figurës së Themeluesit të shtetit shqiptar, një statujë e tillë duhet hequr”, shkruan poeti./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga