LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në botë

7 Janar 2023, 10:31, Kulturë CNA

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

Piktura me vlerë të madhe financiare, por edhe morale e shpirtërore kalojnë në ankande të ndryshme të botës.
Sipas një analize të "CNN" janë krahasuar disa nga kryeveprat e njohura botërore nga klasikët si "Mona Lisa", "The Great Wave off KanagaWa" dhe "Salavator Mundi", me vepra më moderne si "Nighthwaks" dhe madje edhe seritë "Dogs Playing Poker” për të parë se cilat janë pikturat më të famshme në mbarë globin.

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

Në vend të parë qëndron 'Mona Lisa' e Leonardo da Vinci, vepër e cila gjendet në Muzeun e Luvrit në Paris. Nuk është çudi që kjo vepër të qendrojë në vend të parë pas mrekullisë së bërë nga dora e një prej gjinive të botës, pikturën e gruas misterioze me buzëqeshjen enigmatike.

Në vendin e dytë qëndron aspak për çudi përsëri njeriu i Rilindjes, Da Vinci me pikturën e tij të famshme 'Darka e Fundit'. Kjo vepër gjendet në Santa Maria delle Grazie (Milano, Itali). E pikturuar në një epokë kur imazhet fetare ishin ende një temë artistike mbizotëruese, "Darka e Fundit" përshkruan herën e fundit që Jezusi theu bukën me dishepujt e tij përpara kryqëzimit të tij.

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

Në vendin e tretë qëndron Van Gogh me veprën e tij 'Nata me yje', e cila gjendet në Muzeun e Artit Modern në New York. Piktura relativisht abstrakte është shembulli kryesor i përdorimit novator dhe të guximshëm të penelave nga Van Gogh. Bluja dhe e verdha e mrekullueshme e pikturës dhe atmosfera ëndërrimtare e pikturës ka intriguar artdashësit për dekada.

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

Në vendin e katert qëndron "The Scream" nga Edvard Munch vepër e cila gjendet në Muzeun Kombëtar (Oslo, Norvegji dhe Muzeu Munch. Së pari, "The Scream" nuk është një vepër e vetme arti. Sipas një blogu të Muzeut Britanik, ka dy piktura, dy pastel dhe më pas një numër të papërcaktuar printimesh. Pikturat qëndrojnë në Muzeun Kombëtar dhe Muzeun Munch, dhe në vitin 2012, një nga pastelët u shit për gati 120 milionë dollarë në ankand.

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

Në vendin e pestë qëndron 'Gernica' nga i shumënjohuri Pablo Piccaso. “Gernica” është një vepër e cila mund të gjendet në Muzeun Reina Sofia në Madrid. E fundit në këtë listë, piktura e Piccasos përshkruan bombardimin ajror gjerman të qytetit të Guernica në rajonin bask gjatë Luftës Civile Spanjolle. Piktura ka atë stilin dallues të Pikasos dhe një imazh të tmerreve të luftës cilësi që e bën atë një pjesë thelbësore të kulturës dhe historisë së shekullit të XX-të./ CNA.al

Arti që i rezistoi kohës/ 5 pikturat më të famshme në

 

Lajmet e fundit nga