LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga orëndreqës në ikonë të artit italian/ Rrugëtimi 85-vjeçar i Adriano Celentanos

6 Janar 2023, 19:55, Kulturë CNA

Nga orëndreqës në ikonë të artit italian/

Ikona e muzikës dhe kinematografisë italiane, Adriano Celentano sot feston 85-vjetorin e tij të lindjes.

Ai ka lindur më 6 janar të vitit 1938 në Milano. Prindërit e tij e me prejardhje nga Pulia emigruan në Foggia, në veri të Italisë për një jetë më të mirë. Ata u zhvendosën më pas për të jetuar në Piemonte e më tej në Milano.

Adriano Celentano u bë i famshëm më këngën e tij “The boy from via Gluck” , gjatë performancës së tij në festivalin e Sanremos.

Punën e tij të parë e ka nisur si orëndreqës, menjëherë pasi përfundoi shkollën fillore. Pasion i tij për muzikën nisi në moshën 15-vjeçare, në kohën ku ai nisi edhe të luajë në kitarë.

Nga orëndreqës në ikonë të artit italian/

Idhulli i tij ishte ikona e muzikës rock’n’roll, Bill Haley, personazh i cili ndikoi dhe shtyu Celentanon të  krijonte bandën e tij muzikore Rock Boys, një nga më të njohurat në skenën milaneze.

Në vitin 1961 ai mori merr pjesë në Festivalin e Sanremos me këngën «24mila baci» ku shkaktoi një skanadal të madh atë kohë pasi filloi të këndonte  për disa sekonda me shpinë të kthyer ndaj publikut. Kjo ngjarje bëri bujë të madhe të madhe asokohe.  

Në 1966 ai u rikthye në Sanremo me këngën e tij “The boy from via Gluck”. Ai nuk arriti të fitonte këtë garë. Kënga e tij ikonike me një mesazh të rëndësishëm social u rendit në vendin e fundit, duke e eliminuar atë menjëherë.

Suksesin e vërtetë Celentano e arriti në vitin 1970 me bashkëpunimin e tij më Claudia Mori-n, bashkëshorten e tij me të cilin ishte i martuar që në vitin 1964. Së bashku ata sollën në skenë këngën e paharrueshme “Chi non lavora non fa l’amore”.

Adriano Celentano është cilësuar një “idhull” nga këngëtarët e artistët e sotëm italian. Shumë prej tyre kanë pohuar që muzika e Celentanos kishte diçka të veçantë që shumë prej tyre po përpiqen ta zbulojnë.

Filmi “Yuppi Do”, një nga veprat e tij historike u përzgjodh si një prej filmave që do mori pjesë në garën e Festivalit të Filmit në Kanë më 1975.

Nga orëndreqës në ikonë të artit italian/
 

Adriano Celentano dhe Claudia Mori janë të martuar prej 58 vitesh. Ata u njohën në vitin 1963 në xhirimet e filmit "Një djalë i çuditshëm". Lidhja e tyre u kthye në një skandal atëherë pasi aktori ishte i lidhur me një vajzë tjetër dhe nuk ishte ndarë ende prej saj.  Përpos të gjithave Celentano dhe Mori u martuan një vit më pas, dhe fëmija i tyre i parë, Rosita lindi në 1965, Giacomo në 1966 dhe Rosalinda në 1968. /CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga