LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mjeshtri i komedisë dhe humorit shqiptar/ Sejfulla Myftari feston 72-vjetorin e lindjes

25 Janar 2023, 14:49, Kulturë CNA
Mjeshtri i komedisë dhe humorit shqiptar/ Sejfulla Myftari feston
Sejfulla Myftari, aktor

Aktori Sejfulla Myftari, i njohur si “Cekja”, feston sot ditëlindjen. “Cekja”, ka lindur në Poliçan të Beratit me 25 janar të vitit 1951.

Sot aktori i komedisë shqiptare, feston 72-vjetorin e lindjes.

Sejfulla Myftari e ka nisur humorin në vitet 1971-1973 krahas me emrat simbol të humorit shqiptar, Zef Deda, Roland Trebicka, Koco Devole e shumë artistë të tjerë.

Mjeshtri i komedisë dhe humorit shqiptar/ Sejfulla Myftari feston
Foto ilustruese

“Cekja” ka interpretuar një sërë rolesh gjatë karrierës së tij ku mund të përmendim këtu disa prej tyre.

Rolin e Doktor “Zeqo Pilafi” me batutën e famshme “Yyyp Xhixhi”.

Pas vitit 1990 u bë një prej aktorëve më të aktivizuar në shumë telekomedi.

Mjeshtri i komedisë dhe humorit shqiptar/ Sejfulla Myftari feston
Foto ilustruese

Ka luajtur në shumë komedi dhe filma, ku ai ka spikatur me veçantinë, freskinë dhe origjinalitetin e tij nëpërmjet së cilës e ka lënë gojëhapur publikun.

Mjeshtri i komedisë dhe humorit shqiptar/ Sejfulla Myftari feston
Foto ilustruese

Më tej po ju kujtojmë disa nga veprat më të spikatura të aktorit të komedisë dhe humorit shqiptar.

1-"Para nga qielli" (2009)

2-"Trapi i vjetër" (2005)

3-"Pavioni Zero" (2004)

4-"Cekja Pacient" (2003)

5-"Pesha e gruas sime" (2002)

6-"Pas një lajmi" (2001)

7-"Një baba tepër" (2000)

8-"Borxhliu" (1998)

9-"Dashuri në krisma" (1997)

10-"Gjithë fajin e ka paraja" (1996)

11-"Fund i marrëzisë - Fjalëkryqi" (1995)

12-"Pushime në Romë" (1995)

13-"Nekrologji" (1994)

14-"Gjuetia e fundit" (1992-1993)

15-"Historiani dhe kameleonët" - (1989)- Xhandari thuthuq

16-"Agimet e stinës së madhe" - (1981)

Lajmet e fundit nga