LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

6 Nëntor 2022, 15:30, Kulturë CNA

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

Pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 2,400 banorësh, Vevçani është përpjekur të shpallë pavarësinë nga dy vende të ndryshme gjatë pesë dekadave të fundit.

Dje ishte Dita e Pavarësisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, një vend ballkanik pa dalje në det që ndan kufijtë me Greqinë, Shqipërinë, Bullgarinë, Serbinë dhe Kosovën. Përgjatë brigjeve veriore të liqenit të Ohrit , rrezet e diellit të verdha të ndezura të flamujve të Maqedonisë së Veriut valëviteshin nga era që zbriste nga malet e Jabllanicës ndërsa bandat luanin, rakia rridhte dhe birra u hap në festimin e pavarësisë nga Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë në 1991.

Megjithatë, ishte rastësi, dhe jo nga projektimi, që udhëtimi im përkoi me këto festa vjetore. Në vend të kësaj, po shkoja në Vevçan, një fshat magjepsës me historinë e tij pak të njohur të pavarësisë.

Autobusi im la pas argëtimin buzë liqenit dhe u kthyem në rrëzë të kufirit perëndimor malor të vendit me Shqipërinë. Kur hymë në fshat, kishte pak shenja të një atmosfere feste. Flamuri i Maqedonisë së Veriut valonte jashtë ndërtesës së qeverisë lokale, por nuk ishte vetëm. Pranë tij, valonte një flamur që nuk e kisha parë kurrë më parë.

"Ky është flamuri i Republikës së Vevçanit," tha Aleksandra Velkoska, një ish-guidë turistike e cila tani punon në komunën e Vevçanit. "Ne nuk e festojmë pavarësinë sot. Vevçani ka pavarësinë e vet për të festuar."

Pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 2,400 banorësh, Vevçani është përpjekur të shpallë pavarësinë tre herë nga dy vende të ndryshme gjatë pesë dekadave të fundit. Në vitin 1987, ajo kërcënoi fillimisht se do të shkëputej nga Jugosllavia. Më pas, në vitin 1991, fshati e shpalli veten një republikë të pavarur vetëm 11 ditë pasi ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (siç quhej më parë Maqedonia e Veriut) kishte shpallur vetë pavarësinë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë. Dhe në vitin 2002, fryma liridashëse e Republikës së Vevçanit u ringjall nga vendasit si një mikrokombë gjuha në faqe në një përpjekje të pazakontë për të tërhequr turistët dhe për të tallur politikën duke valëvitur një flamur "kombëtar", duke lëshuar pasaporta dhe duke shtypur monedhë.

Brezi i pavarur i Vevçanit shkon në shekuj. Edhe pse ndodhet vetëm 20 minuta me makinë nga Struga, qyteti më i madh në bregun verior të liqenit të Ohrit, terreni i izoluar dhe i padepërtueshëm i maleve të Jabllanicës siguron që banorët e Vevçanit kanë qenë prej kohësh në gjendje të kërkojnë autonominë e tyre.

Vevçani ishte nominalisht pjesë e perandorive maqedonase, romake, bizantine dhe osmane përpara se të binte nën juridiksionin e Mbretërisë së Serbisë, Jugosllavisë komuniste dhe tani Maqedonisë së Veriut. Por pasi më takoi në stacionin e autobusit, Velkoska më shpjegoi se Vevçani nuk u pushtua kurrë me të vërtetë.

"Ne jemi shumë tradicionalë në Vevçan," tha Velkoska, teksa më çoi në një kodër deri te Kisha e Shën Nikollës. Nga këtu, ne shikonim nëpër fshatrat fqinjë, ku minaret në shpatet e maleve përreth pasqyronin rrezet e diellit. “Gjatë epokës osmane, për shembull, ne mbajtëm kulturën tonë dhe fenë tonë ortodokse, edhe pse të gjitha fshatrat përreth janë myslimanë”.

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

Nga fundi i shekullit të 14-të deri në vitin 1912, rajoni ra nën sundimin e Perandorisë Osmane, e cila kishte kryeqytetin e saj në atë që sot është Stambolli. Rreth 33 % e popullsisë së Maqedonisë së Veriut tani identifikohet si myslimane , me trashëgiminë osmane që është veçanërisht e fortë në rajonin veriperëndimor që kufizohet me Shqipërinë dhe Kosovën (të dyja vendet me shumicë myslimane). Vevçani është në fakt një enklavë e krishterë ortodokse në një zonë me shumicë myslimane.

Kisha e Shën Nikollës daton në vitin 1824, dhe nën muralet dhe afresket e pikturuara me dorë brenda, Velkoska më prezantoi me kujdestarin e kishës Lambe Shurbanoski, i cili shpjegoi se si Vevçani kishte liri të konsiderueshme fetare nën Perandorinë Osmane.
Në epokën osmane, normalisht do të hyje në një kishë duke zbritur shkallët për të simbolizuar se krishterimi ishte nën Islamin.
Ndërsa Velkoska më udhëzoi më tej në fshat, ajo shpjegoi se si historia e moskonformitetit të Vevçanit nën sundimin osman frymëzoi rezistencën gjatë epokës komuniste që pasoi Luftën e Dytë Botërore, kur rajoni u bë pjesë e Republikës Socialiste të Maqedonisë, një nga gjashtë republikat. brenda Jugosllavisë.

"Gjatë kohës komuniste, qeveria u përpoq të ndalonte traditat tona," tha ajo. Ata nuk i lejonin dasmat apo pagëzimet tradicionale, por nënat dhe gjyshet tona i bënin këto gjëra në fshehtësi.

Vendasit gjithashtu mbajtën një dialekt unik sllav që nuk gjendet askund tjetër në vend, dhe çdo janar, fshati pret një karnaval 1,400-vjeçar që tërheq mijëra vizitorë nga i gjithë Ballkani për të parë argëtues të veshur me kostume dhe maska ??të përpunuara.

Në qendër të të gjitha zakoneve unike lokale të fshatit janë burimet e Vevçanit, të cilat Velkoska më çoi për t'i parë më pas.

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

"Burimet janë pjesa më e rëndësishme e kulturës dhe historisë sonë," tha ajo, ndërsa kaluam mbi një urë të vogël dhe ndoqëm bregun e lumit drejt burimit të ujit të burimit natyror të Vevçanit. Burimi ishte fshehur brenda një shpelle të errësuar, por hyrja ishte e gjelbëruar dhe e gjelbër ku uji i burimit derdhej në shtratin e lumit. "Pothuajse të gjitha festimet dhe ritet e kalimit mbahen këtu. Kjo është arsyeja pse njerëzit ishin aq të mërzitur kur qeveria jugosllave u përpoq të na hiqte ujin."

Në maj të vitit 1987, populli i Vevçanit u ngrit në protestë kundër planeve të qeverisë jugosllave për të devijuar ujin e burimit në vilat e reja që po ndërtoheshin pranë Liqenit të Ohrit për elitën komuniste. Si përgjigje, fshati e kaloi atë verë duke ndërtuar barrikada, duke protestuar dhe kërcënuar se do të shkëputej si Republika e pavarur e Vevçanit.

Emergjenca e Vevçanit, siç u bë e ditur, zgjati tre muaj. Përgjigja e qeverisë ishte e ashpër dhe policia speciale e armatosur me shkopinj u dërgua për t'i dhënë fund kryengritjes. Megjithatë, qeveria u tërhoq fillimisht dhe Emergjenca e Vevçanit u bë një nga rastet e para të suksesshme të rezistencës masive kundër qeverisë jugosllave. Shumë nga qytetarët e Vevçanit vazhduan të protestojnë gjatë katër viteve të ardhshme në Shkup dhe Beograd në një përpjekje të vazhdueshme për t'i kërkuar autoritetet përgjegjëse për arrestimet dhe lëndimet.

Mësova më shumë për brezin e pavarur të komunitetit kur ndaluam për drekë në Restorant Kutmicevica . "A keni pasaportë?" pyeti pronari i restorantit Nasto Bogoeski ndërsa u ulëm për të ngrënë. Ai nuk po fliste për pasaportën time britanike dhe ishte i lumtur kur pa që unë tashmë kisha blerë versionin e kuq të Republikës së Vevçanit, të kompletuar me një vulë të datës, nga një stendë suvenirësh pranë burimeve.

Bogoeski më tha se po trajnohej për polic në Shkup gjatë Urgjencës së Vevçanit. Përkundër kësaj, ai thotë se ka qenë atje me shpirt dhe që nga ajo kohë ka qenë i përfshirë në mbështetjen e Republikës së Vevçanit. Kur doli në pension nga policia në vitet 2000, hapi këtë restorant, i cili shërben specialitete vendase si gjomleze (një lloj byreku i gatuar ngadalë), djathë deleje dhe perime të pjekura në skarë të servirura me salcë hudhre. Të gjitha janë gatuar nga shefat e kuzhinës vevçani, ndërsa Bogoeski i gëzon turistët dhe udhëtarët me historitë e Republikës së tij të dashur.

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

Ndërsa më derdhi një gotë raki, Bogoeski shpjegoi se çfarë ndodhi në Vevçan kur Jugosllavia filloi të shpërbëhej në vitet 1990.

“Në vitin 1991 kishte referendume për pavarësi në të gjithë Jugosllavinë”, tha ai. "Në të njëjtin moment, njerëzit nga Vevçani vendosën se donin një referendum për pavarësi. Ne ishim të motivuar politikisht nga gjithçka që kishte ndodhur gjatë emergjencës së Vevçanit, dhe kështu ne gjithashtu donim të ishim të ndarë nga Jugosllavia dhe nga Maqedonia [Veriu]."

Më 8 shtator 1991, Republika Socialiste e Maqedonisë shpalli pavarësinë nga Jugosllavia dhe u bë Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë. Të pa kënaqur me qeverinë e tyre të re, më 19 shtator 1991, qyteti pothuajse unanimisht e shpalli veten një republikë të pavarur, me vetëm 36 nga 2000 vendasit që votuan kundër mocionit.

Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë nuk e njohu kurrë përpjekjen paqësore të Vevçanit për pavarësi, por duke qenë se qeveria e tyre po merrej gjithashtu me separatistët e armatosur në rajonet etnike shqiptare të vendit të ri, ata përfundimisht pranuan kërkesat për autonomi. Në vitin 1994, ata lejuan Vevçanin të ndahej nga komuna më e madhe e Strugës dhe të formonte komunën e tyre autonome, e cila ekziston edhe sot.

Vajza e Bogoeskit, Nikolina, shtoi se në fillim të viteve 2000, fryma rebele e fshatit u ringjall dhe u përdor për të inkurajuar turizmin duke e reklamuar Republikën e Vevçanit si një mikrokomb.
Njerëzit anembanë Ballkanit donin të dinin më shumë për historinë pas flamurit, pasaportave dhe parave tona.


“Ne kemi bërë pasaporta vendore dhe kemi shtypur valutë për të reklamuar Vevçanin”, tha ajo. "Funksionoi dhe njerëzit anembanë Ballkanit donin të dinin më shumë rreth historisë pas flamurit, pasaportave dhe parave tona. Ne kemi më shumë plane për të bërë një 'doganë' në kufirin me fshatin, ku mund të vulosim pasaportat."

Ky është "fshati rebel" i Europës së izoluar

Nikolina po ashtu tha se nëse është e nevojshme Republika e Vevçanit mund të bëhet sërish një subjekt serioz në të ardhmen. "Ky është një fshat shumë politik," tha ajo. "Fshati ynë është gjithmonë i pari. Nëse do të bënim një referendum tjetër në të ardhmen, mendoj se do të ishte e mundur që fshati të ishte i pavarur dhe të qëndronte i suksesshëm."

Pas drekës, Velkoska më çoi për një vështrim të fshehtë brenda muzeut të ri të Vevçanit, i cili do të hapet më vonë këtë vit. Brenda, veprat e artit politik përshkruanin Urgjencën e Vevçanit dhe Republikën e Vevçanit, së bashku me një ekspozitë fotografike kushtuar karnavalit shekullor të Vevçanit. Interesante, tha ajo, karnavali është efektivisht një satirë shekullore, sepse satira është ajo që Vevçani e bën më së miri. Ashtu si statusi i tij i vetë-emëruar i mikrokombit, është një mënyrë që Vevçani të tallet me autoritetet, dhe shumë nga kostumet dhe maskat janë të ngarkuara politikisht, duke parodizuar qeverinë ose duke tallur ngjarjet e fundit politike.

Para se të merrja autobusin për në Liqenin e Ohrit, e pyeta Velkoskën nëse ajo mendonte se Republika e Vevçanit ishte serioze apo satirike. Vevçani ka ende mosmarrëveshje me qeverinë”, tha ajo. "Por ne jemi shumë të vegjël për të qenë të pavarur. Do të kishim një ekonomi të dobët. Është një ide e bukur, por tani është vetëm për argëtim"./CNA.al Burimi:BBC

Lajmet e fundit nga