LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E fundit/ Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux, fiton çmimin Nobel në Letërsi

6 Tetor 2022, 13:11, Kulturë CNA
E fundit/ Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux, fiton çmimin Nobel në
Annie Ernaux

Shrimtarja franceze Annie Ernaux, ka fituar çmimin Nobel në Letërsi. 82-vjeçarja është vlerësuar si një zonjë e giximshme dhe mendjemprehtë dhe ky ka qenë edhe motivacioni për të cilin fitoi. 

"Motivimi i çmimit: 'për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët, veçimet dhe kufizimet kolektive të kujtesës personale"- shkruhet në çmimin e marrë nga shkrimtarja./CNA.al

Lajmet e fundit nga