LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta Ganimet Vendresha, balerina e parë e Teatrit të Operas dhe Baletit

29 Shtator 2022, 09:24, Kulturë CNA
Ndahet nga jeta Ganimet Vendresha, balerina e parë e Teatrit të Operas
Balerina e parë, Ganimet Vendresha

Është ndarë nga jeta, balerina e parë e Teatrit të Operas dhe Baletit, Ganimet Vendresha, në moshën 88-vjeçare.  Lajmi i hidhur është bërë i ditur nga familjarë të artistes.

Kush ishte Ganimet Vendresha?

Ganimet Vendresha në vitin 1949, mbaroi shkollën artistike "Jordan Misja" në Tiranë, në klasën e pianos dhe më pas filloi të punonte në Ansamblin e Këngës dhe Valleve në Filarmoninë Shqiptare. Më 1 maj të vitit 1950, ajo bëri debutimin e saj si soliste, duke kërcyer në skenën e Filarmonisë, në një koncert të rastit.

Ndahet nga jeta Ganimet Vendresha, balerina e parë e Teatrit të Operas

Në nëntor të vitit 1950, ajo filloi të studionte në Moskë, ku studioi në shkollën e vallëzimit klasik në Teatrin Bolshoi. Së bashku me ekipin Bolshoi ajo luajti në turne në 9 Republika të ish-Bashkimit Sovjetik. Ajo mbrojti diplomën e saj në vitin 1956, duke vallëzuar rolin e Maria Potocka në baletin Bachczysaraju. Ajo e përgatiti rolin nën drejtimin e Galina Ulanova./ CNA.al

Ndahet nga jeta Ganimet Vendresha, balerina e parë e Teatrit të Operas

 

 

Lajmet e fundit nga