LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i pikturës shqiptare, Sali Shijaku

24 Shtator 2022, 09:15, Kulturë CNA

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i pikturës shqiptare, Sali Shijaku

Arti ka humbur një artist të madh. Mjeshtri i pikturës, Sali Shijaku, është ndarë nga jeta. Ai ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare.

Prej disa ditësh, Shijaku ishte i shtruar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.

Lajmin për ndarjen e tij nga jeta, e njoftoi i biri, Orges Shijaku. 

“Me Hidhërim të thellë ju njoftojmë për Humbjen nga kjo jete të Babait tonë Piktorit të Popullit Nderit te Kombit Shqiptar Sali Shijaku. I Lehtë të qofte dheu. I kushtove gjithë jetën Artit dhe Shqipërisë”, shkruan djali i tij./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga