LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U arrestuan për falsifikim të rezultatit në zgjedhjet e 25 prillit/ Lihen të lirë 6 numëruesit në Elbasan

2 Korrik 2022, 11:03, Kronika CNA
U arrestuan për falsifikim të rezultatit në zgjedhjet e 25
Gjykata e Elbasanit

Gjykata e Elbasanit ka lënë të lirë 6 numëruesit në Elbasan, të cilët u akuzuan për falsifikim të rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit.

Për 6 të arrestuarit është caktuar “detyrim paraqitje”, sipas "Abc news". Ndaj tyre, prokuroria kishte kërkuar “arrest me burg”, por gjykata iu caktoi një masë më të lehtë, atë të detyrim paraqitjes.

Sipas prokurorisë, gjatë procesit të këqyrjes së mëpasshme të fletëve të votimit rezultoi se anëtarët e grupeve të numërimit që kanë numëruar votat për këto qendra, kanë shënuar në tabelën e rezultatit të grupit të numërimit numër më të vogël votash një apo më shumë kandidatë të subjekteve zgjedhorë dhe numër më të madh votash për një apo më shumë kandidatë të të njëjtit subjekt zgjedhor, krahasuar me numrin real të votave që u gjendën në kutinë e votimit.

Kujtojmë se në kërkim janë Oltion Bajrami dhe Eduart Zito./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga