LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk i punonte motori/ Shpëtohet ekuipazhi i jahtit luksoz në Divjakë

2 Korrik 2022, 08:47, Kronika CNA
Nuk i punonte motori/ Shpëtohet ekuipazhi i jahtit luksoz në
Jahti luksoz në Divjakë

Kapiteneria e Portit Durrës ka realizuar me sukses një operacion shpëtimi. Pasi kanë marrë sinjalin nga një jaht luskoz, të cilit nuk i punonte motori, i ka ardhur në ndihmë ekuipazhit duke e nxjerrë në breg.

Jahti ndodhej 20 milje larg Divjakës dhe operacioni u realizua në kohë rekord duke shpëtuar kështu jahtin dhe personelin.

“Njoftim i Drejtorise Pergjithshme Detare !

Ne orën 20.20 Kapiteneria e Portit Durres merr nje thirrje nga jahti  Dartista 07  qe ndodhet rreth 20 milje larg Divjakes travers se kerkon ndihme pasi nuk I punon motorri.Menjehere Kapiteneria e Portit Durres Referuar Kodi Detar. Neni 91 Pika 2 qe thote se : Kapiteni i portit mund të nxjerrë një urdhër për një ose më shumë mjete lundruese për të dhënë shërbime shpëtimi për mjetet lundruese ose për personat në rrezik mbytjeje

Kapiteneria organizon operacionin e shpetimi dhe njofton anijet qe ndodhen me afer jahtit per ti dhene ndihmen e shpjete. Per pak minuta arrihet kontakti me Kapitenin  e Spirit of Chenai” qe  po vinte  per Durres e cila i shkon ne ndihme jahtit dhe e lidh jahtin Dartista 07 dhe po e rimorkion drejt portit Durres. Nje falenderim per Kapitenerine e Portit Durres dhe kapitenin e anijes Spirit of Chena kroatin Miletic Srdan.

I gjithe operacioni u relaizua ne kohe rekord duke shpetuar jahtin dhe personelin e jahtit. Nje falenderim Kapitenerise Portit Durres dhe anijes konteniere Spirit of Chenal per kete operacin shpetimi”, thuhet në njoftim./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga