LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dështon SPAK-u/ Kërkon pushimin e hetimit ndaj shtatë ish-gjyqtarëve

1 Korrik 2022, 11:23, Kronika CNA

Dështon SPAK-u/ Kërkon pushimin e hetimit ndaj shtatë

SPAK-u ka kërkuar pushimin e hetimeve ndaj shtatë ish-gjyqtarëve, të cilët u “dogjën” nga Vettingu.

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar pushimin e çështjes për 7 ish-gjyqtarët: 

1.   Xhezair Zaganjori, ish-kreu i Gjykatës së Lartë;

2.   Tom Ndreca, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

3.   Gani Dizdari, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

4.   Edmond Islamaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

5.   Guxim Zenelaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë;

6.   Besnik Imeraj, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese;

7.   Aleksandër Muskaj, ish-gjyqtar në Gjykatën e Lartë

Kujtojmë këtu se ish-gjyqtarët e dorëhequr dhe shkarkuar nga vettingu u kallëzuan penalisht nga avokati Fran Dashi për evazion fiskal e fshehje pasurie.

SPAK-u kërkon pushimin e çështjes me pretendimin se s’ka vepër penale.

Këtë të premte SPAK-u paraqiti kërkesën në GJKKO për pushim çështjeje, ndërsa vendimi pritet të shpallet më 7 korrik./CNA.al

Lajmet e fundit nga