LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bënte veprime të turpshme para nipërve e mbesave/ 14 vite burg për 78-vjeçarin shqiptar në Greqi

5 Dhjetor 2022, 10:58, Kronika CNA

Bënte veprime të turpshme para nipërve e mbesave/ 14 vite burg

Një 78-vjeçar shqiptar është dënuar me 14 vite burgim nga Gjykata e Selanikut, pasi akuzohet se ai kreu vepra të turpshme para nipërve të tij të mitur.

Çështja e shqiptarit shkoi në gjykatë në maj 2020, pas një hetimi të Nëndrejtorisë për Mbrojtjen e të Miturve të Selanikut të ELAS-it, i cili u nxit nga një denoncim në organizatën “Buzëqeshja e Fëmijës”. 

Dy gra të cilat kishin dalë për shëtitje në zonën e Neapolisit u ankuan se panë të moshuarin duke kryer veprime të turpshme ndaj një të miture, e cila rezultoi se ishte mbesa e tij 9-vjeçare. Si motra e saj binjake dhe dy motrat e saj më të mëdha (në atë kohë 12 dhe 16 vjeç) pësuan sjellje të ngjashme.

I pandehuri me origjinë shqiptare, baba i 9 fëmijëve (nga të cilët kishte 21 nipër e mbesa), u arrestua në atë kohë dhe pas rrëfimit të tij në hetuesi, shkoi në burg. 

Megjithatë, ai u lirua me kusht. 78-vjeçari nuk mori pjesë në gjyq dhe u përfaqësua nga një avokat.

Mbrojtja e tij mohoi akuzat, duke e përshkruar 78-vjeçarin si një person veçanërisht të qetë dhe të ngadalshëm. 

"Ai mund t'i ketë vënë në siklet vajzat, por nuk ishin veprime dashakeqe apo me sfond romantik", tha avokati i tij, duke treguar se i moshuari erdhi për të vizituar fëmijët e tij në Selanik, por për shkak të masave kufizuese të koronavirusit, ai nuk mundi të kthehej në vendlindjen e tij, ku jeton përgjithmonë. 

Që në momentin e parë, të afërmit e tij ishin në krah të tij, duke thënë se kishte një keqkuptim./CNA.al Burimi: Protothema.gr

Lajmet e fundit nga