LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon hetimi: Të paktën 11,000 fëmijë ukrainas raportohet se po mbahen të ndaluar në 43 kampe riedukimi

20 Nëntor 2023, 20:14, Kosova & Bota CNA
Zbulon hetimi: Të paktën 11,000 fëmijë ukrainas raportohet
Vladimir Putin.

Të paktën 11,000 fëmijë ukrainas raportohet se po mbahen në 43 kampe riedukimi në të gjithë Rusinë, mijëra milje larg shtëpisë, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në X, pas një hetimi.

Që nga fillimi i luftës, fëmijët deri në katër muajsh që jetojnë në zonat e pushtuara janë dërguar në 43 kampe në të gjithë Rusinë, përfshirë Krimenë dhe Siberinë e aneksuar nga Moska, për "edukim patriotik pro-rus dhe të lidhur me ushtrinë", ka zbuluar raporti i Laboratorit Humanitar të Kërkimeve Humanitare Yale, i cili u financua nga departamenti i shtetit i SHBA-së.

Gjykata penale ndërkombëtare lëshoi ??urdhër-arrest në mars për Vladimir Putin dhe komisioneren të tij, Maria Lvova-Belova , duke i akuzuar ata për dëbim të paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina – një krim lufte./ CNA

Lajmet e fundit nga