LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Bilanci i viktimave/ Mbi 13 mijë persona të vrarë në Gaza

20 Nëntor 2023, 07:30, Kosova & Bota CNA

Bilanci i viktimave/ Mbi 13 mijë persona të vrarë në Gaza

Lufta mes Hamasit dhe Izraelit vijon në Gaza, ndërsa numri i viktimave rritet dita-ditës.

Nga sulmi i Hamasit më 7 nëntor, mbetën të vrarë 1200 izraelitë dhe u morën peng më shumë se 200 persona.

Ndërkohë, numri i viktimave nga kundërsulmi izraelit është më i lartë. Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se janë vrarë 13,000 njerëz.

Edhe 2.700 të tjerë janë raportuar të zhdukur dhe besohet se kanë mbetur të bllokuar nën rrënoja. 

Deri më tani, Hamasi ka liruar katër pengje, Izraeli ka shpëtuar një dhe trupat e pajetë të dy pengjeve janë gjetur afër spitalit Shifa, zonë ku ka pasur luftime të ashpra.

Izraeli, SHBA-ja dhe Katari, i cili ndërmjetëson me Hamasin, kanë negociuar për javë të tëra për lirimin e pengjeve.

Të shtunën një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë sugjeroi se lirimi i pengjeve duhet të përfundojë përpara se në Gazën e rrethuar nga Izraeli të hyjë ndihma humanitare për 2.3 milionë palestinezët që jetojnë në këtë territor./ CNA

Lajmet e fundit nga