LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionohet situata/ Hezbollahu godet kampin ushtarak izraelit

20 Nëntor 2023, 14:04, Kosova & Bota CNA

Tensionohet situata/ Hezbollahu godet kampin ushtarak izraelit

Grupi libanez Hezbollah tha të hënën se kishte gjuajtur raketa antitank në kampin ushtarak Biranit në veri të Izraelit. Në një deklaratë, grupi tha se sulmoi kampin dy herë "në mbështetje të popullit tonë palestinez në Rripin e Gazës".

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar. 

Ushtria izraelite, nga ana e saj, tha se iu përgjigj raketave antitank të lëshuara nga Libani.

Agjencia zyrtare e lajmeve e Libanit "NNA" raportoi bombardimet e artilerisë izraelite në afërsi të qytetit Naqoura dhe malit Labouneh në Libanin jugor.

Tensioni është ndezur përgjatë kufirit midis Izraelit dhe Libanit mes shkëmbimeve të përhershme të zjarrit midis forcave izraelite dhe Hezbollahut, në përleshjet më vdekjeprurëse që kur të dy palët luftuan një luftë në shkallë të gjerë në 2006./CNA

Lajmet e fundit nga