LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

RAPORTI/ Miliona qytetarë mund të punojnë 4 ditë në javë falë AI

20 Nëntor 2023, 15:07, Kosova & Bota CNA
RAPORTI/ Miliona qytetarë mund të punojnë 4 ditë në
Foto ilustruese

Përfshirja e inteligjencës artificiale (AI) në rrjedhat e punës mund të nënkuptojë se ne punojmë më pak për të njëjtën pagesë, sipas institutit të mendimit Autonomy.

Gati një e treta e fuqisë punëtore në Mbretërinë e Bashkuar mund të punojë një javë me katër ditë punë deri në vitin 2033, falë prezantimit të teknologjisë së avancuar të inteligjencës artificiale (AI).

Një studim i fundit nga Linkedin zbuloi se gati gjysma e punëtorëve evropianë presin që AI të ketë një ndikim të madh në jetën e tyre të punës brenda vitit të ardhshëm, raporton "Euronews". 

Veglat gjeneruese të tekstit të AI si ChatGPT i OpenAI dhe Bard i Google mund të shkruajnë artikuj të tërë ose plane biznesi në sekonda.

Mjetet e gjenerimit të imazheve ndërkohë mund të krijojnë fotografi fotorealiste pothuajse menjëherë, duke ngritur pyetje në lidhje me sigurinë e punës për artistët dhe ilustruesit njerëzorë.

Por raporti i ri nga Autonomy, një institut i pavarur mendimi që shikon të ardhmen e punës dhe planifikimit ekonomik, paraqet një vizion më premtues të ndikimit të AI në jetën tonë të punës.

Në raportin e tij GPT-4 (Java Ditore), autorët sugjerojnë se 8.8 milionë punëtorë në Mbretërinë e Bashkuar - 28 përqind e fuqisë punëtore - mund të punojnë 32 orë, katër ditë në javë falë AI.

Ndërkohë 27.9 milionë të tjerë - që përfaqësojnë 88 për qind të fuqisë punëtore të vendit - mund t'i reduktohen orët e punës me të paktën 10 për qind./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga