LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Merr fund dilema për Sam Altman/ Gjiganti i teknologjisë do t’i bashkohet Microsoft-it

20 Nëntor 2023, 15:34, Kosova & Bota CNA
Merr fund dilema për Sam Altman/ Gjiganti i teknologjisë do t’i
Sam Altman

Gjiganti i teknologjisë, Sam Altman, do t’i bashkohet Microsoft-it, duke u dhënë fund spekulimeve se ai mund të kthehet në OpenAI.

Shefi ekzekutiv i Microsoft, Satya Nadella, shkroi në "X", dikur "Twitter", se Altman do t'i bashkohej Microsoft-it për të udhëhequr "një ekip të ri të avancuar të kërkimit të AI".

Ndërkohë, ish-CEO i Twitch Emmett Shear do të bëhet shefi i ri i përkohshëm i OpenAI.

Shear e quajti punën një mundësi që i jepet një herë në jetë. Por, ai shtoi se mënyra se si Altman ishte shkarkuar ishte "trajtuar shumë keq" dhe "dëmtoi seriozisht besimin".

Kështu, kur bordi e shkarkoi atë të premten, pasi tha se kishte humbur besimin tek ai, ai shkaktoi valë tronditëse në industri.

Një numër i bosëve të Silicon Valley ofruan mbështetje, duke përfshirë ish-shefin ekzekutiv të Google, Eric Schmidt, i cili e quajti Altman "një hero" dhe pati një reagim të ashpër nga investitorët, duke nxitur spekulime se Altman madje mund të rikthehet në detyrë.

Në vend të kësaj, Altman po i bashkohet Microsoft-it i cili ka investuar miliarda në krijuesin e ChatGPT./ CNA

Lajmet e fundit nga