LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis takimi i Vjosa Osmanit me kreun e NATO-s

20 Nëntor 2023, 16:03, Kosova & Bota CNA
Nis takimi i Vjosa Osmanit me kreun e NATO-s
Foto ilustruese

Pasditen e së hënës ka filluar takimi mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me sekretarin e NATO-s, Jens Stoltenberg.

Më pas kreu i NATO-s do të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti.

Këtë të hënë shefi i NATO-s nisi vizitën treditore në Ballkan. Fillimisht ishte në Bosnjë e Hercegovinë.

Gjatë vizitës në Sarajevë, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se aleanca veri-atlantike ndihet e shqetësuar nga retorika e ndarjes dhe me ndikimi rus në rajon.

Ai shtoi se aleatët “e mbështesin fuqishëm sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjë e Hercegovinës”.

Të martën Stoltenberg do jetë në Serbi ku do takohet me presidentin Aleksandar Vuçiç dhe kryeministren Ana Bërnabiç./CNA

Lajmet e fundit nga