LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rreziku për atentat në Shkup/ Kurti: Gjithçka i ka rrënjët në Beograd

10 Shkurt 2024, 13:45, Kosova & Bota CNA
Rreziku për atentat në Shkup/ Kurti: Gjithçka i ka
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se ka pasur shumë kërcënime nga individë e struktura të cilët kanë rrënjët në Beograd.

Ai tha se gjatë qëndrimit në Shkup, nuk është ndier i rrezikuar, por e ka parë se ka pasur shumë forca policore që u përkujdesën për mbledhjen e mbajtur atje. 

“Unë kam mësuar që ka shumë kërcënime nga individë e struktura të cilët kanë rrënjët në Beograd, por unë sapo erdha nga Shkupi këtu. Nuk jam ndier i rrezikuar, por kam parë se kishte shumë forca policore që u përkujdesën për mbledhjen e mbajtur në Shkup”, është shprehur Kurti.

RTK raporton se vlerësimet për kërcënimin e jetës së Kurtit kanë qenë serioze, veçmas duke marrë parasysh se ato kanë ardhur nga disa burime të informacionit.

“Ka qenë një kombinacion operativ serb, ku janë gërshetuar mashtrimet mediale me veprimet në terren nga atentatorë të mundshëm të ekstremit serbo-maqedonas, të afërt me Federatën Ruse, por nën kontrollin e institucioneve serbe”, ka thënë burimi për RTK-në.

Aktualisht kryeministri Kurti ka hyrë në Kosovë, dhe bashkëpunimi i institucioneve të sigurisë në mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut ka siguruar në mënyrë profesionale gjithë perimetrin e Kurtit./CNA 

 

Lajmet e fundit nga