LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Suedia në krizë për punëtorë e profesionistë, vendet vakante

10 Shkurt 2024, 09:40, Kosova & Bota CNA
Suedia në krizë për punëtorë e profesionistë,
Foto ilustruese

Autoritetet suedeze kanë thënë se vendi po përballet me mungesa dhe ka nevojë për më shumë punëtorë në sektorë të caktuar në të gjithë vendin.

Duke shprehur shqetësimin për situatën aktuale të punës në të gjithë Suedinë, ministri suedez i tregut të punës dhe integrimit Johan Pehrson, theksoi se disa pjesë të vendit kanë një nevojë urgjente për personel për të plotësuar vendet e lira të punës, raporton SchengenVisaInfo.com. 

Sipas ministri suedez të Tregut të Punës dhe Integrimit, Johan Pehrson, pavarësisht situatës së zgjuar ekonomike në vend, shumë punëdhënës janë aktualisht në kërkim të punësimit të punëtorëve të specializuar.

Papunësia në Suedi u rrit në 8,0 për qind dhe pritet të vazhdojë të rritet në vitet në vijim, duke arritur në 8,5 për qind në fillim të vitit 2025.

Lista për vende të lira pune përfshin pozicione të ndryshme, kryesisht në shëndetësi, IT dhe arsim, ndër të tjera.

Vendet e lira për punë:

-Mami

-Inxhinierë ndërtimi

-Analistët e sistemit dhe arkitektët e IT

-Zhvilluesit e softuerit dhe sistemit

-Oficerët e policisë

-Asistentë infermierë

-Infermiere specialiste

-Mjekët

-Mësues të shkollave fillore

-Mësues dhe edukatorë për persona me nevoja të veçanta

-Asistentët e kujdesit shëndetësor

-Shoferët e autobusëve dhe tramvajit

-Hidraulik

-Mekanikë dhe riparues të makinerive bujqësore dhe industriale

-Operatorët e makinerive prodhuese

-Punëtorët e ndërtimit

-Saldatorë/CNA 

Lajmet e fundit nga