LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Planeti përjetoi janarin më të nxehtë në histori

8 Shkurt 2024, 15:41, Kosova & Bota CNA

Planeti përjetoi janarin më të nxehtë në histori

Planeti përjetoi janarin më të nxehtë në histori, sipas të dhënave të publikuara nga shërbimi i BE-së për ndryshimet klimatike (C3S) Copernicu. Temperaturat e larta vazhdojnë.

2023, viti më i ngrohtë 

Nxehtësia rekord e këtij janari vjen pasi viti 2023 u rendit si viti më i nxehtë i planetit në histori, bazuar në të dhënat globale që datojnë që nga viti 1850, si ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu dhe fenomeni i El Niño, i cili ngroh ujërat sipërfaqësore në Oqeanin Paqësor lindor duke rritur temperaturat.

Çdo muaj i vitit të kaluar nga qershori e në vazhdim ishin më të nxehtit të regjistruar ndonjëherë, krahasuar me të njëjtët muaj të viteve të mëparshme.

"Jo vetëm që ishte janari më i ngrohtë i regjistruar, por ne thjesht përjetuam një periudhë 12-mujore me 1.5 gradë Celsius më shumë se mbi periudhën e referencës paraindustriale", vuri në dukje zëvendësdrejtoresha e C3S, Samantha Burgess.

"Një reduktim i shpejtë i emetimeve të gazeve serrë është mënyra e vetme për të ndaluar rritjen e temperaturave globale," vuri në dukje ajo.

2024 ka një në tri shanse për të qenë edhe vit më i ngrohtë se 2023

Sipas shkencëtarëve në SHBA, viti 2024 ka një në tri shanse për të qenë edhe më i nxehtë se viti i kaluar dhe 99% shanse për t'u renditur në pesë vitet e para më të nxehta.

Fenomeni El Niño filloi të dobësohej muajin e kaluar dhe shkencëtarët kanë treguar se ai mund të ndryshojë në homologun e tij më të ftohtë, La Niña, më vonë këtë vit. Megjithatë, temperaturat mesatare globale të sipërfaqes së detit muajin e kaluar ishin më të nxehtat.

Në Marrëveshjen e Parisit të vitit 2015, vendet ranë dakord të bëjnë përpjekje për të parandaluar ngrohjen globale për të shmangur shkaktimin e pasojave më të rënda dhe të pakthyeshme.

Edhe pse kufiri prej 1.5 gradë Celsius u tejkalua për një periudhë 12-mujore, bota ende nuk e ka tejkaluar objektivin e vendosur nga Marrëveshja e Parisit, e cila i referohet një temperature mesatare globale gjatë dekadave.

Disa shkencëtarë kanë thënë se ky qëllim nuk është më realisht i arritshëm, por u kanë bërë thirrje qeverive që të veprojnë më shpejt për të reduktuar emetimet e CO2 për të kufizuar tejkalimin e tij dhe nxehtësinë vdekjeprurëse, thatësirën dhe rritjen e nivelit të detit./ CNA

Lajmet e fundit nga