LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Profesionet që po kërkohen më së shumti në të gjithë Evropën

8 Shkurt 2024, 14:15, Kosova & Bota CNA
Profesionet që po kërkohen më së shumti në të
Foto ilustruese

Profesionet me rritje më të lartë në Evropë lidhen kryesisht me IT, shitjet dhe marketingun, të dhënat, analitikën dhe qëndrueshmërinë, siç zbulohet nga LinkedIn, një platformë e mediave sociale e fokusuar në biznes dhe punësim.

Të dhënat tregojnë se grupet e aftësive të punës kanë ndryshuar me 25 për qind që nga viti 2015 dhe pritet të zhvendosen me 65 për qind deri në vitin 2030 në mbarë botën, raporton "SchengenVisaInfo.com".

Sipas listës së "LinkedIn Jobs" profesionet me rritje më të shpejtë gjatë pesë viteve të fundit në disa vende evropiane janë si më poshtë:

Francë: Menaxher i shitjeve, Specialist i Pranimeve, Specialist i Energjisë.
Gjermani: Menaxher, Analist i Sigurisë Kibernetike, Konsulent i Sektorit Publik.
Irlandë: Specialist i të mësuarit, Drejtor Kryesor Tregtar.
Itali: Përfaqësues i Zhvillimit të Biznesit, Inxhinier i Inteligjencës Artificiale, Analist i Qendrës së Operacioneve të Sigurisë
Holandë: Specialist për blerjen e talenteve, kujdestar i të dhënave, analist i produkteve.
Spanjë: Analist i Qendrës së Operacioneve të Sigurisë, Analist Inxhinier Softuerësh, Menaxher.
Suedi: Inxhinier i Sigurisë Kibernetike, Analist i Qëndrueshmërisë, Specialist i Rritjes.
Zvicër: Këshilltar Financiar, Specialist i Burimeve Njerëzore, Inxhinier i Inteligjencës Artificiale)
Mbretëria e Bashkuar: Menaxher, Përfaqësues i Zhvillimit të Shitjeve, Analist i Sigurimit./CNA

Lajmet e fundit nga