LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e biznesmenit në Greqi/ Detaje të reja, si e planifikuan autorët ekzekutimin dhe arratisjen

9 Shkurt 2024, 19:38, Kosova & Bota CNA
Vrasja e biznesmenit në Greqi/ Detaje të reja, si e planifikuan
Foto ilustruese

Hetimet e policisë po vazhdojnë për të gjetur vrasësit e biznesmenit Christos Gialia, i cili u ekzekutua pak metra larg shtëpisë së tij, në Mandra pasditen e së mërkurës.

Me informacionet që kanë mbledhur në EL.AS, konstatojnë se autorët kishin studiuar mirë lëvizjet dhe programin e biznesmenit 59-vjeçar, për të gjetur rastin e duhur dhe për ta ekzekutuar.

Në fakt, ata kanë zgjedhur të shmangin rrugët kryesore për të mos u regjistruar nga kamerat, duke iu afruar pikës ku kanë ngritur një kartel në Gialia, ndërsa kur kanë kuptuar praninë e biznesmenit, e kanë ekzekutuar, duke i vënë flakën automjetit të tij për të shkatërruar provat dhe u zhdukën në vetëm 30 sekonda.

Më pas ata u arratisën nëpër male, skenar që kishin përgatitur, duke bërë një hartë të plotë të zonës, ndërsa fakti që arritën të largoheshin me shpejtësi nga vendi i ekzekutimit dhe të zhdukeshin në pyll me motoçikletë, tregon eksperiencën e shoferit dhe njohjen e mirë të zonës.

Avokati prej shumë vitesh i Christos Gialias , Alexis Kougias , e cilësoi  vrasjen e biznesmenit mbrëmjen e së mërkurës pranë shtëpisë së tij në Mandra si “të rëndë” .

“Është një vrasje e rëndë sepse autorët rastësisht nuk kanë takuar persona të tjerë, veçanërisht një nga rojet e shtëpisë, i cili ndodhej aty për shkak të grabitjes ku Gialias kishte rënë viktimë 2-3 vite më parë”, tha Alexis Kougias për ANT1. .

“Ata që e bënë këtë e dinin që nuk kishte kamera në vendin e vrasjes ”, shtoi kriminologu, i cili sqaroi se rasti, sipas familjes, nuk ka të bëjë me ish-mikun e Gialias, me të cilin ai pati një mosmarrëveshje të ashpër vitin e kaluar.

Në të njëjtën kohë, ai hodhi poshtë çdo përfshirje të biznesmenit në vrasjen e ish-bashkëshortes së tij, duke thënë se “tre fëmijët e tij, mes tyre një vajzë 22-vjeçare, pronare e një kompanie me qira punëtorësh dhe djali i tij i madh është zv. kryebashkiaku i Mandras, nuk do të pranonte të jetonin me vrasësin e nënës së tyre"

Ai shpjegoi, më në fund, se shtëpia e biznesmenit "ruhej sepse prona ishte e madhe, fillon në rrëzë të shpatit dhe shkon deri në majë. Gialias zgjodhi të kishte një shtëpi në një vend të shkretë. Nëse do të kishte frikë, nuk do të kishte zgjedhur këtë vend”./ CNA

Lajmet e fundit nga