LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Lufta do përfundojë me marrëveshje"/ Thirrja e Putin-it për Kongresin Amerikan

9 Shkurt 2024, 09:15, Kosova & Bota CNA
"Lufta do përfundojë me marrëveshje"/ Thirrja e
Vladimir Putin

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka dhënë një intervistë për gazetarin Tucker Carlson ku ka folur për luftën në Ukrainë në prag të 2-vjetorit të nisjes së sulmeve të Rusisë.

Sa i përket situatës me Ukrianën, ai ka theksuar se "marrëdhëniet midis dy popujve do të rindërtohen. Ata do të shërohen".

Sipas Putin-it lufta herët a vonë do të përfundojë me marrëveshje, duke argumentuar se NATO po e kuptonte se mposhtja e Rusisë në fushën e betejës do të ishte e pamundur.

Putin iu drejtua Kongresit Amerikan duke u bërë thirrje që nëse vërtet duan përfundimin e luftës në Ukrainë, duhet të ndalojnë furnizimin me armë.

Putin-i nuk iu përgjigj pyetjes nëse është i kënaqur me territoret e aneksuara, duke vazhduar të fliste për denazifikimin. Mes të tjerash presidenti rus u shpreh se ai vendosi të ndërmarrë veprime pasi udhëheqja e Ukrainës “deklaroi se nuk do të zbatonte marrëveshjet e Minskut”.

“Ne kemi folur për këtë gjatë gjithë kohës me SHBA-të. Ne i bëmë thirrje udhëheqjes së Shteteve të Bashkuara dhe vendeve evropiane që të ndalojnë menjëherë këtë zhvillim, të zbatojnë marrëveshjet e Minskut”, deklaroi Putin-i./CNA 

 

Lajmet e fundit nga