LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shuhen “dorë për dorë” ish-kryeministri i Holandës dhe bashkëshortja e tij

9 Shkurt 2024, 20:54, Kosova & Bota CNA

Shuhen “dorë për dorë” ish-kryeministri i

Dries van Agt, ish-kryeministri Kristian-demokrat i Holandës nga viti 1977 deri në 1982, së bashku me bashkëshorten e tij kanë vdekur dorë për dorë në moshën 93-vjeçare nga eutanazia.

Lajmi u bë publik të premten nga Forumi i të Drejtave, i njoftoi se çifti vdiq të hënën dhe do të varrosej në një ceremoni private në qytetin lindor të Nijmegen.

"Ai vdiq dorë për dore me gruan e tij të dashur Eugenie van Agt-Krekelberg, mbështetja dhe spiranca me të cilën ishte së bashku për më shumë se 70 vjet” thuhet ndër të tjera në një deklaratë.

Të dy prej disa kohësh ishin në gjendje të dobët shëndetësore. Në vitin 2019, Van Agt pësoi një hemoragji në tru ndërsa mbante një fjalim në një ngjarje përkujtimore për palestinezët dhe nuk u shërua kurrë plotësisht.

Një kristian demokrat tradicional holandez, Van Agt u bë gjithnjë e më progresiv pasi u largua nga politika, duke u larguar përfundimisht nga partia e tij në vitin 2017 për shkak të dallimeve ideologjike me qasjen e Apelit Kristian Demokrat të qendrës së djathtë ndaj Izraelit dhe palestinezëve.

Van Agt ishte i njohur për referencat e tij arkaike dhe gjuhën madhështore, si dhe për pasionin e tij për çiklizmin.

Së bashku me Partinë Liberale të krahut të djathtë, Apeli Kristian Demokrat qeverisi Holandën me Van Agt si kryeministër nga viti 1977 deri në 1981.

Pas zgjedhjeve, ai u bë përsëri kryeministër, duke formuar një koalicion me Partinë e Punës dhe Demokratët e qendrës 66 në një Qeveri që mbajti për një vit.

Pas një vizite në Izrael në vitin 1999, ai u bë gjithnjë e më i zëshëm për mbështetjen e tij për popullin palestinez.

Në vitin 2009, ai themeloi Forumin e të Drejtave, i cili mbron një "politikë të drejtë dhe të qëndrueshme holandeze dhe evropiane në lidhje me çështjen Palestinë/Izrael", sipas organizatës jofitimprurëse./ CNA

Lajmet e fundit nga