LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia nuk ndal sulmet ndaj Ukrainës/ Mes viktimave dhe fëmijë

10 Shkurt 2024, 09:14, Kosova & Bota CNA
Rusia nuk ndal sulmet ndaj Ukrainës/ Mes viktimave dhe fëmijë
Foto nga sulmet

Rusia nisi një sulm me dron në qytetin ukrainas të Kharkiv, duke vrarë shtatë persona, përfshirë tre fëmijë të vegjël, duke shkaktuar zjarre dhe dëmtoi infrastrukturën dhe shtëpitë e banimit, thanë zyrtarët rajonalë të shtunën.

Oleh Synehubov, guvernatori rajonal i Kharkiv, tha se forcat ruse goditën qytetin vonë të premten, duke goditur infrastrukturën civile, duke shkaktuar disa zjarre të mëdha dhe duke dëmtuar të paktën 15 shtëpi banimi në lindje të Kharkiv, raporton Reuters. 

Forca ajrore njoftoi se mbrojtja ajrore dhe grupet e lëvizshme rrëzuan 23 nga 31 dronë të lëshuar nga Rusia, të cilët synonin rajonin Kharkiv në verilindje të vendit dhe gjithashtu rajonin Odesa në jug.

Në Kharkiv, kreu i zyrës së prokurorit lokal, Oleksandr Filchakov, tha në një video të postuar në Telegram se tre drone goditën pikën e karburantit në rrethin Nemyshlianskyi të qytetit.

Kharkiv ka qenë nën sulm rregullisht që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022 dhe ka qenë një objektiv i shpeshtë i sulmeve ruse në javët e fundit.

Në portin e Detit të Zi të Odesa-s, guvernatori rajonal tha se një sulm me dron kishte plagosur një person./CNA 

 

Lajmet e fundit nga