LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidentja Osmani në Bruksel/ Takohet me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

7 Shtator 2023, 07:38, Kosova & Bota CNA

Presidentja Osmani në Bruksel/ Takohet me sekretarin e

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ndodhet në Bruksel.

Osmani do të zhvillojë një takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATOS-s, Jens Stoltenberg.

Presidentja e Kosovës do të riafirmojë vendosmërinë e popullit dhe institucioneve të Republikës së Kosovës për avancimin e rrugës drejt anëtarësimit në NATO.

Pas përfundimit të takimit, presidentja Osmani dhe sekretari Stoltenberg do të mbajnë një konferencë të përbashkët për mediat.

Osmani do të ketë takim edhe me kryetarin e Komitetit Ushtarak të NATO-s, Admiralin Rob Bauer si dhe me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në NATO, Julianne Smith.

“Përgjatë vizitës, Presidentja Osmani do të riafirmojë vendosmërinë e popullit dhe institucioneve të Republikës së Kosovës për avancimin e rrugës drejt anëtarësimit në NATO, duke filluar me programin e Partneritetit për Paqe, forcimin e bashkëpunimit dhe koordinimit me aleatë, në veçanti për çështje të sigurisë, mirënjohjen e popullit të Kosovës për rolin dhe kontributin e vazhdueshëm të NATO-s në Kosovë, si dhe përkushtimin për kontribut të përbashkët për paqe, stabilitet dhe siguri afatgjate në rajonin tonë”, thuhet në njoftim./ CNA

Lajmet e fundit nga