LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përmbytjet nga stuhia në Greqi/ Thellohet numri i viktimave

6 Shtator 2023, 19:41, Kosova & Bota CNA

Përmbytjet nga stuhia në Greqi/ Thellohet numri i viktimave

Në Greqi është thelluar numri i viktimave për shkak të përmbytjeve nga stuhia Daniel.

eKathimerini” raporton se një i moshuar u gjet i i pajetë në zonën e Ellinopirgos, në Karditsa të Thesalisë.

82-vjeçari u gjet pa shenja jete poshtë një makine. Atë e kishte marrë shiu i rrëmbyeshëm pasi doli nga shtëpia e tij. 

Kështu numri i viktimave të stuhisë ka shkuar në 3.

Më herët, trupi i një gruaje të moshuar u gjet pranë bregdetit në zonën jugore të Pelionit, pranë qytetit port të Volos në Gjirin Pagasetik.

Viktima e parë ishte një burrë që ndërroi jetë të martën, pasi e zuri poshtë një mur i shembur.

Thesalia në Greqinë qendrore ka pësuar përmbytje të rënda në 48 orët e fundit, sipas Shërbimit Meteorologjik të Observatorit Kombëtar të Athinës, Meteo.  

Që nga e hëna, stuhia Daniel ka shkaktuar rrëshqitje dheu, ka shkatërruar një urë dhe ka shkaktuar shembjen e shtyllave të energjisë. si dhe ka marrë dhjetëra makina. Gjithashtu, uji i rrëmbyeshëm ka marrë me vete dhjetëra makina.

Stuhia pritet të vazhdojë deri të enjten në mbrëmje./ CNA

Lajmet e fundit nga