LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Scholz: Gjermania duhet të bashkohet për të kapërcyer krizën ekonomike

6 Shtator 2023, 10:12, Kosova & Bota CNA

Scholz: Gjermania duhet të bashkohet për të kapërcyer

Kancelari gjerman Olaf Scholz i bëri thirrje të mërkurën koalicionit qeverisës dhe opozitës demokratike që të bashkohen për të kapërcyer "mykun e burokracisë, kundërshtimin ndaj rrezikut dhe dëshpërimit" që ka rënduar ekonominë më të madhe të Evropës në vitet e fundit.

Kjo ishte gjithashtu thelbësore, tha ai, për të shmangur "ata që duan të nxjerrin përfitime politike nga skenarët e rënies dhe nxitja e panikut" mes një rritje të mprehtë të mbështetjes për të djathtën ekstreme të Gjermanisë.

“Qytetarët janë të ngopur me këtë ngecje, dhe unë jam gjithashtu”, tha Scholz në një fjalim në dhomën e ulët të parlamentit të Bundestagut gjatë një seance për buxhetin e vitit 2024, duke shfaqur një njollë të zezë në sy pas një aksidenti vrapimi.

Kancelarja njoftoi një "pakt të ri të Gjermanisë" me një sërë masash që synojnë thjeshtimin e burokracisë së ngadaltë të vendit dhe përshpejtimin e digjitalizimit të ekonomisë./ CNA

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga