LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Wagner do të shpallet organizatë terroriste nga Britania e Madhe

6 Shtator 2023, 09:27, Kosova & Bota CNA

Wagner do të shpallet organizatë terroriste nga Britania e Madhe

Wagner, grupi mercenar rus, është vendosur të cilësohet si një grup terrorist nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, që do të thotë se do të jetë e paligjshme të jesh anëtar ose të mbështesësh organizatën.

Një projektligj që do të hidhet në Parlament do të lejojë që pasuritë e tij të kategorizohen si pasuri terroriste dhe të sekuestrohen.

Por Sekretari i Brendshëm tha se Wagner ishte "i dhunshëm dhe shkatërrues, një mjet ushtarak i Rusisë së Vladimir Putinit".

Wagner luajti një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës, si dhe në operimin në Siri dhe vende në Afrikë, duke përfshirë Libinë dhe Malin.

Luftëtarët e saj janë akuzuar për një sërë krimesh duke përfshirë vrasjen dhe torturimin e qytetarëve ukrainas./ CNA

Lajmet e fundit nga