LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si në filma/ Peshkaqenët sulmojnë anijen, momente paniku për tre persona

6 Shtator 2023, 07:47, Kosova & Bota CNA

Si në filma/ Peshkaqenët sulmojnë anijen, momente paniku për

Tre burra në bordin e një anije u tërhoqën nga deti në orët e para të së mërkurës pas disa sulmeve të peshkaqenëve, të cilët gati sa nuk përmbysën anijen në brigjet verilindore të Australisë.

Dy rusë dhe një shtetas francez, të moshës 28 deri në 63 vjeç, ishin në bordin e anijes, e cila po udhëtonte nga Vanuatu për në qytetin verilindor të Cairns, tha në një deklaratë Autoriteti Australian i Sigurisë Detare (AMSA).

Anija 9 metra (30 këmbë) e regjistruar në Rusi, dukej se kishte hasur në telashe kur peshkaqenë sulmuan trupin e saj.

"Të dy trupat e anijes janë dëmtuar pas sulmeve të peshkaqenëve," tha AMSA në deklaratë.

Pas marrjes së një telefonate në orën 1:30 të mëngjesit të së mërkurës, AMSA kërkoi ndihmën e transportuesit të automjeteve me flamur Panama, Dugong Ace, i cili kreu operacionin e shpëtimit rreth 835 kilometra (520 milje) në juglindje të Cairns në Detin Koral.

Menaxheri i detyrës së AMSA Joe Zeller tha se "një pjesë e madhe" e bykut të anijes mungonte kur u gjet. “Ka shumë arsye që anijet sulmohen nga peshkaqenë. Megjithatë, motivimi i këtyre peshkaqenëve është i paqartë”, tha ai.

Zeller tha se udhëtimi nga Vanuatu në Cairns, një distancë prej më shumë se 2,200 kilometrash (1,400 milje), normalisht do të zgjaste rreth dy deri në tri javë, në varësi të kushteve të motit.

Imazhet e postuara në faqen e internetit të autoritetit treguan pjesën e pasme të anijes të zhytur në ujë.

Të shpëtuarit pritet të mbërrijnë në Brisbane të enjten në mëngjes, tha AMSA./ CNA

Si në filma/ Peshkaqenët sulmojnë anijen, momente paniku për

Lajmet e fundit nga