LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qyteti i dytë më i madh i Britanisë vetëshpallet i falimentuar

6 Shtator 2023, 07:57, Kosova & Bota CNA

Qyteti i dytë më i madh i Britanisë vetëshpallet i

Qyteti i dytë më i madh i Britanisë e shpalli veten të falimentuar të martën, duke mbyllur të gjitha shpenzimet pasi pati pretendime për paga të barabarta që arrijnë në 760 milionë £ (956 milionë dollarë).

Këshilli i Qytetit të Birminghamit, i cili ofron shërbime për më shumë se një milion njerëz, paraqiti një njoftim të Seksionit 114 të martën, duke ndaluar të gjitha shpenzimet, përveç shërbimeve thelbësore.

Deficiti u ngrit për shkak të vështirësive për të paguar midis 650 milionë £ (rreth 816 milionë dollarë) dhe 760 milionë £ (rreth 954 milionë dollarë) në pretendime për paga të barabarta, thotë raporti i njoftimit.

Qyteti tani pret të ketë një deficit prej 87 milionë £ (109 milionë dollarë) për vitin financiar 2023-'24.

Sharon Thompson, nënkryetari i këshillit, u tha këshilltarëve të martën se ai përballet me "çështje të gjata, duke përfshirë shqetësimet historike të këshillit për paga të barabarta", sipas agjencisë së lajmeve "PA Media" të Mbretërisë së Bashkuar.

Thompson gjithashtu fajësoi pjesërisht Partinë Konservatore në pushtet në Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se Birmingham "kishte 1 miliard £ fonde të marra nga qeveritë e njëpasnjëshme konservatore".

“Qeveria lokale po përballet me një stuhi,” tha ajo. "Ashtu si këshillat në të gjithë vendin, është e qartë se ky këshill përballet me sfida të paprecedenta financiare, nga rritjet e mëdha të kërkesës për kujdes social për të rriturit dhe reduktimet dramatike të të ardhurave nga normat e biznesit, deri te ndikimi i inflacionit të shfrenuar."

“Ndërsa këshilli po përballet me sfida të rëndësishme, qyteti është ende shumë i hapur për biznes dhe ne po i mirëpresim njerëzit ndërsa vijnë”, shtoi ajo.

Një zëdhënës i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, u tha gazetarëve të martën: "Është e qartë se këshillat e zgjedhur në nivel lokal duhet të menaxhojnë buxhetet e tyre." Zëdhënësi shtoi se qeveria është “angazhuar rregullisht me ta për këtë qëllim dhe ka shprehur shqetësimin për marrëveshjet e tyre të qeverisjes dhe ka kërkuar garanci nga lideri i këshillit për përdorimin më të mirë të parave të taksapaguesve”.

Udhëheqësi i këshillit John Cotton tha për "BBC" se një model i ri pune do të sillet në këshill për të trajtuar faturën e kërkesave për paga të barabarta.

Qyteti multikulturor është më i madhi në Anglinë qendrore. Ai priti Lojërat e Komonuelthit të vitit të kaluar, një ngjarje e madhe sportive për vendet e Komonuelthit dhe është planifikuar të mbajë Kampionatin Evropian të Atletikës 2026./ CNA

Lajmet e fundit nga