LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

'Universiteti' amerikan përhap gënjeshtra për klimën dhe merr miliona nga donatorët e djathtë

6 Shtator 2023, 12:51, Kosova & Bota CNA
'Universiteti' amerikan përhap gënjeshtra për
Dennis Prager, themeluesi i Fondacionit të Universitetit Prager

Një media e krahut të djathtë që promovon mohimin e ndryshimeve klimatike dhe elemente të tjera kryesore "kundër zgjimit" për studentët e rinj dhe të rriturit përmes mediave sociale është bërë një vend për mbledhjen e fondeve, duke grumbulluar rreth 200 milion dollarë nga 2018 në 2022 me kontrolle të mëdha nga donatorët kryesorë konservatorë, taksat. zbulojnë të dhënat, shkruan The Guardian.

E themeluar në vitin 2009 nga drejtuesi konservator i emisionit Dennis Prager, Fondacioni i Universitetit Prager nuk është një organizatë e akredituar arsimore. Por nëpërmjet mediave online është bërë një mjet kyç në përhapjen e pretendimeve të rreme te të rinjtë me video të shkurtra që synojnë të nënvlerësojnë shkencën e pranuar gjerësisht se katastrofat e krizës klimatike po përshpejtohen kryesisht për shkak të përdorimit të karburanteve fosile.

Faqja e internetit e Prager trumbeton misionin e saj dhe vendin e saj në ekosistemin konservator.

Ky mision gjithëpërfshirës është nxitur nga paratë e mëdha konservatore dhe marketingu i shkëlqyeshëm dhe ka çuar në rritjen e ndikimit të PragerU në të djathtë.

Të dhënat tatimore tregojnë gjithashtu se PragerU ka lulëzuar financiarisht vitet e fundit pasi Fondacioni i Universitetit Prager mblodhi 196 milion dollarë nga 2018 deri në 2022. Kjo rritje nënvizohet nga të ardhurat që rriten nga 17.9 milion dollarë në 2018 në 65.1 milion dollarë në 2022.

Pavarësisht nga kritikët, Prager, duke folur në një konferencë "Moms for Liberty" në Filadelfia këtë verë, ishte i hapur për qëllimet e PragerU, duke u mburrur se "ne u sjellim doktrina fëmijëve", duke shtuar: "Cila është e keqja e indoktrinimit tonë?"

Raportet vjetore të PragerU tregojnë suksesin e saj në përhapjen e doktrinave konservatore tek të rinjtë dhe të rriturit. Sipas raportit të tij më të fundit vjetor, videot "edukative" të PragerU shënuan më shumë se 1.2 miliardë shikime në vitin 2022 dhe mbi 7 miliardë shikime që nga fillimi i saj në 2009./ CNA

Lajmet e fundit nga