LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rumania konfirmon se pjesë të dronit rus ranë në tokën rumune

6 Shtator 2023, 13:39, Kosova & Bota CNA

Rumania konfirmon se pjesë të dronit rus ranë në tokën

Ministri i Mbrojtjes i Rumanisë, Angel Tilvar, ka konfirmuar se pjesë të një droni rus ranë në territorin rumun pasi kishte shënjestruar një port ukrainas në lumin Danub, i cili kalon përgjatë kufirit midis dy vendeve.

Tilvar foli me degën rumune të "CNN A3CNN", ndërsa vizitoi zonën të mërkurën.

Ministria e Mbrojtjes fillimisht kishte mohuar raportet në fillim të kësaj jave se pjesë të një droni rus kishin rënë në anën rumune të Danubit.

Portet e Danubit të Ukrainës janë nën bombardime të rënda dhe të zgjatura ruse në javët e fundit, pasi Moska synon objektet dhe infrastrukturën e magazinimit të grurit të Ukrainës, pasi lejoi që marrëveshja e drithit në Detin e Zi të skadojë në korrik.

Shumë nga sulmet kanë rënë pikërisht përtej kufirit nga Rumania, një anëtare e NATO-s. Ministria e mbrojtjes e Rumanisë dënoi një sulm në fillim të kësaj jave "në termat më të fortë të mundshëm", duke e quajtur atë "të pajustifikuar dhe në kundërshtim të thellë me rregullat e ligjit ndërkombëtar humanitar".

Pati sulme të tjera me dronë në anën ukrainase të lumit në orët e para të së mërkurës, një prej tyre vrau një punëtor bujqësor, sipas një zyrtari ukrainas./ CNA

Lajmet e fundit nga