LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata e BE-së hedh poshtë ankesën e oligarkut rus për sanksionet

6 Shtator 2023, 13:15, Kosova & Bota CNA

Gjykata e BE-së hedh poshtë ankesën e oligarkut rus për

Një gjykatë e Bashkimit Evropian ka mbështetur sanksionet e vendosura ndaj një oligarku rus dhe gruas së tij, duke hedhur poshtë pretendimet se masat ishin "arbitrare" dhe "joproporcionale", raporton DW.

Gjykata e Përgjithshme në Luksemburg zbuloi se, ndërsa Dmitry Alexandrovich Pumpyanskiy nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, ai megjithatë mund të konsiderohet "me ndikim në industrinë e naftës dhe gazit" - një burim kyç i të ardhurave për qeverinë ruse.

Pumpyanskiy, i cili më parë zotëronte një kompani që prodhonte tubacione çeliku për industrinë e naftës dhe gazit dhe ka një vlerë neto të vlerësuar prej 2 miliardë dollarësh, iu dha "Urdhri për Merita ndaj Atdheut" të shkallës së katërt nga Presidenti rus Vladimir Putin në 2014.

Ai u godit me një ndalim të udhëtimit në BE dhe i kishte ngrirë asetet e tij në BE në mars 2022, menjëherë pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Si kryetare e një fondacioni të lidhur me biznesin e tij, gruaja e Pumpyanskiy, Galina Evgenyevna Pumpyanskaya, u sanksionua gjithashtu.

Përveç sanksioneve të gjera ekonomike kundër vetë shtetit rus, 27 shtetet anëtare të BE-së kanë vendosur masa ndëshkuese kundër rreth 1800 individëve që konsiderohen të kenë lidhje me Kremlinin, duke përfshirë politikanë të rangut të lartë, figura ushtarake dhe biznesmenë.

Sipas gjykatës evropiane, rreth 60 padi të tjera janë ngritur kundër BE-së dhe aktualisht janë në pritje.

Më së shumti në mars, nënës së kreut të vdekur të  grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, iu anuluan sanksionet kundër saj nga e njëjta gjykatë.

Vendimi i së mërkurës kundër Pumpyanskiy, megjithatë, do të thotë se sanksione të tjera do të mbeten në fuqi tani për tani, por ekspertët thonë se disa paditës të tjerë mund të kenë shanse më të mira për të fituar, me justifikimet e BE-së për sanksionet që ndonjëherë duken të gabuara./ CNA

Lajmet e fundit nga